رییس دیوان عالی کشور: قضات اختلافات خانوادگی را به سازش تبدیل کنند

حجت الاسلام والمسلمین مرتضوی مقدم روز چهارشنبه در جریان سفر به استان هرمزگان در جمع قضات هرمزگانی با اشاره به سخنان گوهربار امیر المؤمنین (ع) در نهج البلاغه، اظهارداشت:ارزیابی قضات یکی دیگر از اهداف سفرهای استانی است، لذا همکاران ما، قضات سراسر کشور را از حیث توانایی، سرعت، علاقه و انگیزه به کار بررسی می‌کنند، قضاتی که دارای امتیازات بالایی باشند به مقامات ذی ربط معرفی می‌شوند و از آن‌ها به عنوان مدیران شایسته استفاده می‌شود.

وی ادامه داد: توجه ویژه به قضات خدمتگزار در این عرصه باید در اولویت باشد، اگر قضات شایسته مورد توجه ویژه قرار نگیرند انگیزه خود را از دست خواهند داد بنابراین باید تفاوت محسوس باشد و قاضی با انگیزه، مورد توجه مدیر و رییس باشد.

رییس دیوان عالی کشور بیان داشت: شان، موقعیت و منزلت متهم را در نظر داشته باشید، مردم از نظر قضا مساوی هستند، اما قرار نیست شخصیت شخصی بیش از آنچه که استحقاق مجازات دارد مجازات شود؛ شخصیت افراد را حقیر نکنید که حقیر می‌شوید.

حجت الاسلام مرتضوی مقدم عنوان کرد: یک قاضی با انگیزه دنبال رفع تکلیف نیست و اهداف نظام و قوه قضاییه و زندگی مردم در ذهن خود دارد و همه این موارد را می‌سنجد، پیامدهای رای خود را مورد ارزیابی قرار می‌دهد و در مسیر این نظام، عدالت و حق، بدون هیچ ترس و نگرانی حرکت می‌کند.

وی با بیان اینکه برای مردم پاسخگوی خوبی باشید و حرف مراجعان را به خوبی شنوا باشید، ابرازداشت: اخلاق اسلامی و تکریم ارباب رجوع را مورد توجه ویژه قرار دهید تا این تغییر برخورد با مردم در دستگاه قضایی محسوس باشد.

رییس دیوان عالی کشور ادامه داد: به وقت مردم اهمیت دهید، معطل کردن مردم به هیچ وجه اخلاقی و اسلامی نیست، سر وقت به پرونده‌های مردم رسیدگی کنید، شرایط اقتصادی مردم و مشکلات آن‌ها را در نظر داشته باشید امید مردم به دستگاه قضایی است، تا جایی که می‎توانید به مردم سهل بگیرید؛ در تعیین جریمه‎ها و جزاهای نقدی متناسب با جرم، قانون و شرایط اجتماعی و اقتصادی متهم را در نظر داشته باشید و همه شرایط را بسنجید.

حجت الاسلام مرتضوی مقدم اضافه کرد: به امور زندانیان اهتمام ویژه داشته باشید و سعی کنید حتی یک ساعت اضافه کسی در زندان نماند و سریعتر پرونده را تعیین تکلیف کنید.

وی با بیان اینکه قضات سرمایه‌های دستگاه قضا هستند، بنابراین در رفت و آمدها و ارتباطاتتان دقت کنید و هوشیار باشید، اظهارداشت: در جریان این سفرها، گروهی از همکاران عالی رتبه دیوان عالی کشور در مدت حدود یک هفته از تمام واحدهای قضایی استان‎ها بازرسی به عمل می‌آورند و بر کیفیت کار قضایی همکاران نظارت می‌کنند، همچنین با بررسی نقایص و آسیب‌شناسی از پرونده‎ها راهکارهایی را برای بهبود عملکرد ارائه می‌دهند.

 

 

 

ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *