ماده ۴ طرح تسهیل صدور مجوز ها درباره آزمون سردفتری تصویب شد

 ادامه بررسی طرح تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب و کار در دستور کار امروز نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار داشت که امروز اصل ماده چهار این طرح به تصویب رسید.

در جلسه علنی صبح امروز مجلس شورای اسلامی، نمایندگان با ۱۶۵ رای موافق، ۸ رای مخالف و ۶ رای ممتنع، ماده ۴ طرح تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب و کار را تصویب کردند.

 

ماده ۴- ماده ۵ قانون دفاتر اسناد رسمی و کانون سردفتران و دفتریاران مصوب ۱۳۵۴/۴/۲۵ با اصلاحات و الحاقات بعدی به شرح زیر اصلاح می شود:

ماده ۵- سازمان ثبت اسناد و املاک کشور موظف است هرساله از طریق سازمان سنجش آموزش کشور نسبت به برگزاری آزمون سردفتری و دفتریاری اقدام نماید. داوطلبانی که حداقل هفتاد درصد (۷۰%) امتیاز میانگین نمرات یک درصد (۱%) حائزان بالا ترین امتیاز را کسب کنند به عنوان پذیرفته شده، جهت طی مراحل مقتضی به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور معرفی می شوند. هرگونه انتقال امتیاز موضوع این ماده از جمله انتقال امتیاز موضوع ماده ۶۹ این قانون منوط به قبولی انتقال گیرنده در آزمون مذکور است.

تبصره- برای مشمولین بند چ ماده ۸۸ قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران (۱۳۹۶-۱۴۰۰) مصوب ۱۳۹۵/۱۲/۱۴ با اصلاحات و الحاقات بعدی، نصاب مذکور در این ماده تا پایان دوره قانون مذکور حداقل شصت درصد (۶۰%)است.

گفتنی‌ست از میان ۲۹۰ نماینده مجلس، ۲۱۰ نفر امروز در مجلس حاضر بودند. ۳۱ نفر از نمایندگان حاضر در جلسه نیز، در رای‌ گیری شرکت نکردند.

در این جلسه همچنین مقرر شد تبصره ماده چهار، تبصره دو ماده پنج و تبصره دو ماده شش طرح درباره نصاب علمی ایثارگران به کمیسیون جهش تولید برگردد تا اصلاح شود.

انتقاد نمایندگان به این تبصره ها این بود که مهلت این تبصره تا پایان مدت دوره قانون برنامه ششم توسعه تعیین شده که تا پایان امسال، عمر این قانون به پایان می‌ رسد.

بررسی مواد ۵ و ۶ این طرح درباره آزمون های وکالت و کارشناسی رسمی فردا، چهارشنبه، پیگیری می‌ شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *