۶۰ درصد هزینه‌ها کاهش می‌یابد

به گزارش گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان، خالقی گفت: با راه اندازی این سامانه، هزینه درخواست صدور گواهی سوء پیشینه حدود ۶۰ درصد کاهش یافته و به ازای هر درخواست، شخص متقاضی بایستی ۲۳ هزار تومان پرداخت کند.

 وی با اشاره به راه اندازی سامانه ارائه گواهی عدم سوء پیشینه در کرمان در توضیح بیشتر نحوه درخواست صدور این گواهی گفت: پیش از راه اندازی این سامانه، متقاضی می‌بایست پس از مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت و پرداخت هزینه، جهت انگشت نگاری به پلیس آگاهی مراجعه و در آنجا نیز هزینه این اقدام را پرداخت می‌نمود و سپس نتیجه این انگشت نگاری به دادسرای حوزه قضایی مربوطه اعلام می‌شد که پس از پرداخت هزینه الصاق تمبر گواهی مربوطه صادر و از طریق پست به فرد متقاضی یا نهاد درخواست کننده ارسال می‌شد.

معاون آمار و فناوری اطلاعات دادگستری کرمان با بیان اینکه فرآیند سابق صدور گواهی سوء پیشینه زمانبر بود، افزود: در راه اندازی سامانه جدید، فرد تنها با یکبار مراجعه به دفتر خدمات الکترونیک قضایی و پرداخت مبلغی حدود ۲۳ هزار تومان درخواست خود را ثبت کرده و متنظر ابلاغ نتیجه درخواست خود می‌ماند.

خالقی ادامه داد: پس از انجام اقدامات لازم و صدور این گواهی، اطلاع رسانی صدور آن طی پیامکی به متقاضی اعلام و اصل نتیجه از طریق سامانه ابلاغ الکترونیک به دست متقاضی خواهد رسید.

این مقام قضایی در استان کرمان خاطرنشان ساخت: همانطور که ملاحظه می‌شود علاوه بر کاهش هزینه پرداختی، از رفت و آمد غیرضروری افراد در سطح شهر و مابین مراجع انتظامی و قضایی جلوگیری شده و نیز فرآیند ارسال نتیجه این درخواست که از طریق پست بود، کاهش یافته و به صورت الکترونیک به دست متقاضی می‌رسد.

خالقی گفت: در پایان ذکر این نکته ضروری است که اصالت گواهی‌های صادره با این روش از طریق سامانه درگاه خدمات الکترونیک قضایی (www.adliran.ir) قابل احراز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *