گزارش‌های سازمان بازرسی به مراجع قضایی خارج از نوبت رسیدگی می‌شود

 

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با تاکید بر اینکه هر دستگاهی که از ظرفیت‌های مردمی استفاده کند، موفق خواهد بود یکی از مهمترین ماموریت‌های معاونت حقوقی، نظارت همگانی و امور مجلس سازمان بازرسی را استفاده از گزارش‌های مردمی عنوان کرد.

ذبیح الله خداییان  گفت: بهترین ناظران جامعه خود مردم هستند که در جای جای این کشور و در دستگاه‌ها حضور دارند و هنر معاونت حقوقی، نظارت همگانی و امور مجلس سازمان بازرسی این است که موضوع گزارشگران فساد را سامان دهد.

وی خطاب به معاون حقوقی، نظارت همگانی و امور مجلس تاکید کرد: هر میزان بازرس قوی هم داشته باشید امکان شناسایی همه سو جریانات را نخواهید داشت اگر اداره نظارت همگانی موضوع گزارش‌های مردمی را ساماندهی کند، قطعا به دستاوردهای مهمی دست پیدا خواهد کرد.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با تاکید بر چند ماده کنوانسیون مبارزه با فساد در استفاده از امکانات و ظرفیت‌های مردمی توسط کشورهای عضو افزود: معاونت حقوقی باید به عنوان ورودی سازمان، ساماندهی گزارشگران فساد را بدون افشای ماهیت آن‌ها و با لحاظ تشویقات لازم مدنظر قرار دهد تا این حوزه فعال‌تر شود.

خداییان دسترسی سهل و سریع برای ارائه گزارش از سوی مردم به سازمان بازرسی را مورد توجه قرار داد و گفت: لازم است این گزارش‌های مردمی در کنار انجام نظارت بر حسن جریان امور پیگیری و ارزیابی شود.

خداییان بر قانونمندی تاکید کرد و افزود: سازمان بازرسی کل کشور تحت هیچ شرایطی نباید از چارچوب قانون خارج شود، به خصوص این موضوع برای بازرسان معاونت حقوقی، نظارت همگانی و امور مجلس که کار تطبیق با قانون را انجام می‌دهند بسیار حائز اهمیت است.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور خاطرنشان کرد: انتظار از شما به عنوان حقوقدان این است که با نگاه دقیق، انطباق با قانون و انجام پالایش‌های لازم، جنبه جزایی بودن موضوع را به درستی تشخیص داده و سپس گزارش‌های واصله را به مرجع قضایی ارسال کنید.

وی با اشاره به اثربخشی گزارش‌ها،  تسریع در تنقیح و رسیدگی‌ها را مورد تاکید قرار داد و گفت: بازرسان و سربازرسان با همکاری یکدیگر و حذف بروکراسی‌های اداری، ضمن توجه به دقت و مستند و مستدل بودن گزارش‌ها، سرعت در رسیدگی را نیز لحاظ کنند.

خداییان بُعد دیگر اقدامات معاونت حقوقی، نظارت همگانی و امور مجلس سازمان بازرسی را بررسی قوانین و مقررات و ارائه پیشنهادات لازم عنوان کرد و اظهارداشت: لازم است با بررسی و آسیب‌شناسی جرایم و قوانین و مقررات موجود، مواردی که نیاز به قانون‌گذاری، اصلاح یا ابطال است، با نظر کارشناسی  از سوی این معاونت اعلام شود.

عضو شورای عالی قوه‌قضاییه اضافه کرد: معاونت حقوقی، نظارت همگانی و امور مجلس سازمان بازرسی ضمن ارتباط تنگاتنگ با مرکز پژوهش‌های مجلس، پژوهشگاه شورای نگهبان، معاونت حقوقی و قوانین و کمیسیون‌های مجلس، در جریان جدیدترین طرح‌ها و لوایح مجلس قرار گیرد و نظر کارشناسی ارائه دهد.

خداییان پاسخ به سئوالات و ارائه نظریات مشورتی را موثر و مفید دانست و در عین حال بر استفاده از خبره‌ترین متخصصان و کارشناسان حقوقی تاکید کرد.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور حرکت به سمت نظارت کاملا الکترونیکی را به عنوان یکی از برنامه‌های در دستور کار سازمان بازرسی مورد توجه قرار داد و تاکید کرد که برنامه‌ریزی در این زمینه در حال انجام است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *