کانون‌های وکلا: آیین‌نامه جدید وکالت را اجرا نمی‌کنیم

هیأت عمومی اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران (اسکودا) در مخالفت با تصویب آیین نامه لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری بیانیه‌ای منتشر کرد.

این بیانیه در نتیجه سی و هشتمین جلسه فوق العاده هیأت عمومی اسکودا با موضوع بررسی آیین نامه جدیدالتصویب اجرایی لایحه استقلال کانون وکلای دادگستری برگزار شد، انتشار یافت. در این بیانیه هیأت عمومی اسکودا با حضور مدیران نهاد وکالت در سراسر کشور مخالفت صریح خویش با آیین نامه جدیدالتصویب لایحه استقلال کانون وکلای دادگستری اعلام کرد.

 در این بیانیه تصریح شده است که آیین نامه مذکور تا قبل از اصلاح قابلیت اجرا نخواهد داشت.

در بخشی از این بیانیه آمده است:

«لذا هیأت عمومی اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران ضمن استقبال از رویکرد به روز رسانی آیین نامه لایحه قانونی استقلال کانون وکلا و موادی از آیین نامه که باعث بهبود اداره نهاد مستقل وکالت می گردد. مخالفت صریح خویش را با وضعیت موجود آیین نامه که ناقض و تحدیدکننده استقلال کانون وکلا است، اعلام داشته و خاطر نشان می سازد که نهاد مستقل وکالت به عنوان نهادی قانونمدار، مجوزی برای اجرای مقرره مخالف با قانون نداشته و انتظار دارد با یک رویکرد تعاملی نسبت به اصلاح این موارد در اسرع وقت با نظر کانون های وکلا اقدام لازم صورت گیرد تا مالا آیین نامه قانونی، توسط کانون های وکلای دادگستری قابلیت اجرا پیدا کند.»

مانعی جدی بر سر راه اجرای آیین‌نامه ابلاغی رئیس قوه قضاییه

هفته گذشته بود که آیت الله رئیسی، رئیس سابق قوه قضاییه در آخرین روزها مسئولیت خود «آیین نامه جدید لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری» را ابلاغ کرد. بنا بر متن آیین نامه جدید لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری، این آیین نامه قصد ایجاد تغییراتی گسترده در فرایند جذب کارآموز وکالت، نظارت بر وکلا و به طور کلی فرایندهای مرتبط با نهاد وکالت را دارد با این حال به نظر می‌رسد کانون‌های وکلا برخی مفاد آن را مخالف با استقلال کانون وکلا می‌دانند و این می‌تواند مانعی جدی بر سر راه اجرای این مصوبه باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *