چگونگی تخلیه املاک مشاع

یکی از مسائل مهمی که در مورد ملک مشاع وجود دارد این است که، هریک از مالکان مشاع، می توانند بدون اجازه سایر مالکان، در مورد سهم خودشان، تصرفات حقوقی مانند: فروش و اجاره را انجام دهند اما در مورد تصرفات مادی در سهم سایرین و تمام ملک نیاز به رضایت همه شرکاء است.

برای انجام  فرایند تخلیه املاک مشاع نیاز است تا موارد قانونی را پشت سر بگذارید. سه راه مختلف وجود دارند که شما با کمک آن ها می توانید نسبت به تخلیه ملک مشاع اقدامات لازم را به انجام بیاورید. این سه راه شامل گزینه های زیر می شوند:

  •  دعوای خلع ید
  •  تصرف عدوانی
  •  تخلیه ید

پس به طور کلی می توانیم دو حالت را برای تخلیه انواع املاک مشاع تصور کنیم که در ادامه به بررسی هر کدام از آن ها می پردازیم.

 تخلیه ملک مشاع از طریق طرح دعوای تخلیه ید

از جمله دعاوی مربوط به مالکیت می توانیم تخلیه ید را نام ببریم. برای اینکه به تصرفات پایان داده شود، نیاز است تا این دعوی مطرح شود.

این دعوا در ابتدای کار به صورت اذن است ولی به مرور خواهان این ادعا را دارد که ادامه تصرفات انجام گرفته بر روی ملک، خلاف قرارداد و یا به طور کلی خلاف قانون است.

اگر بخواهیم به صورت ساده تر بیان کنیم می توانیم اینطور بگوییم که اگر بعد از اتمام قرارداد ، متصرف هنوز از موضع خود کوتاه نیامده باشد و در ملک اقامت گزیند، مالک ملک می تواند نسبت به دعوای تخلیه ید اقدام کند.

تخلیه ملک مشاع از طریق طرح دعوای خلع ید و تصرف عدوانی

این مورد با گزینه های دیگر در تفاوت است. زمانی از طرح دعوای خلع ید و تصرف عدوانی استفاده می شود که تصرفات فرد در ملک مشاع از همان ابتدای کار غیرقانونی بوده باشد. در این صورت فرد می تواند با کمک روش های ذکر شده، نسبت به تخلیه املاک مشاع اقدامات لازم را به انجام برساند.

حالا شاید این سوال پیش بیاید که مالک ملک از کدام روش استفاده می کند. استفاده از هر کدام روش ها بستگی به این دارد که فرد از چه طریقی می خواهد دادخواست خود را اثبات کند.

اگر صاحب ملک نتواند تصرفاتی که قبلا انجام شده بود را به اثبات برساند، در آن صورت از طریق دعوای خلع ید تخلیه را به انجام می رساند.

برای تنظیم دادخواست تخلیه املاک مشاع به این نکات توجه کنید.

یک سری از نکات وجود دارند که به منظور تنظیم دادخواست باید به آن ها توجه ویژه ای را داشته باشید که مهم ترین آن ها شامل گزینه های زیر می شوند:

  •  زمانی که قصد دارید دادخواست را ثبت کنید، نیاز است تا نام خواهان و همچنین خوانده به درستی درج شود.
  •  خواسته باید در دادگاه تعیین شود. بدین صورت که خود خواهان باید این موضوع را ثبت کند که از کدام طریق می خواهد نسبت به تخلیه ملک مشاع اقدام کند. هر کدام از این روش ها دارای شرایط خاص خود هستند که قبل از انتخاب باید به آن ها توجه داشته باشید.
  •  تمامی ادله و مدارک مورد نیاز باید به محضر دادگاه ارائه داده شوند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *