چگونه مهریه خود را در خارج از کشور دریافت کنید؟

اگر مرد یا زن خارج از کشور باشند، موضوع طلاق خارج از کشور مطرح می‌شود و شرایط متفاوتی برای دریافت مهریه و طی کردن مراحل آن برای زوجین وجود خواهد داشت. در صورتی که قصد دارید برای اجرا گذاشتن مهریه خارج از کشور اقدام کنید، بهترین راه مشورت با وکیل مهریه در ایران است. فراموش نکنید خانم فقط می‌تواند نسبت به اموال آقا در ایران برای مهریه اقدام کند.

شرایط دریافت مهریه خارج از کشور

برای دریافت مهریه در خارج از کشور لازم است که زن از طریق کنسولگری ایران نسبت به انتخاب وکیل اقدام کند. سپس وکیل انتخاب شده توسط زوج یا زوجه تمام امور طلاق را در داخل کشور به نیابت از او انجام می‌دهد و زوجین می‌توانند بدون نیاز به حضور در کشور از هم جدا شوند.

بهترین روش به اجرا گذاشتن مهریه در خارج از کشور

در صورتی که طلاق توافقی باشد، نیازی به اجرا گذاشتن مهریه وجود ندارد و زن و مرد برای بخشیدن یا پرداختن مهریه توافق می‌کنند؛ اما در صورت عدم توافق زن و مرد درباره مهریه، دو روش برای اجرا گذاشتن مهریه وجود دارد. زوجه می‌تواند از طریق اداره ثبت یا دادگاه خانواده برای اجرا گذاشتن مهریه خودش اقدام کند.

با توجه به شرایط زوجین ممکن است یکی از این روش‌ها سریع‌تر به نتیجه برسد. جهت انتخاب بهترین روش اجرا گذاشتن مهریه و طلاق، پیشنهاد می‌کنیم از وکیل مهریه برای انجام طلاق توافقی یا طلاق و پیش بردن پرونده خودتان کمک بگیرید.

مراحل به اجرا گذاشتن مهریه

  •  انتخاب وکیل برای طلاق 
  •  تنظیم وکالت‌نامه برای دادن اختیارات لازم برای طلاق به وکیل
  •  ثبت وکالت مهر و امضا شده از طریق سامانه میخک
  •  تأیید متن وکالت‌نامه از طریق سامانه میخک و دریافت کد رهگیری
  •  دریافت کپی برابر اصل وکالت‌نامه طلاق توسط وکیل انتخاب شده از طریق نمایندگی‌های وزارت امور خارجه

مطالبه مهریه از زوج خارج از کشور

گرفتن مهریه در صورت خارج بودن مرد نیز ممکن است؛ یعنی در صورتی که زوج از کشور مهاجرت کرده باشد و در نقطه دیگری از جهان ساکن شده باشد، زن می‌تواند مهریه خودش را اجرا گذاشته و مراتب آن را از طریق سفارت‌های خارج از ایران به فرد اطلاع دهد.

در صورت پرداخت نکردن مهریه توسط زوج و بی‌توجهی به این موضوع، مبلغ مهریه از طریق راه‌های قانونی از مرد گرفته خواهد شد. چون مهریه به عنوان بدهی و دیون فرد شناخته می‌شود و به محض اجرای آن باید پرداخت شود.