هشدار اداره کل پزشکی قانونی استان تهران در مورد گازگرفتگی با گاز co

به گزارش گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان به نقل از روابط عمومی اداره کل پزشکی قانونی استان تهران، در سال گذشته ۱۹۱ نفر و در پنج ماهه اول امسال ۳۶ نفر در استان تهران به علت مسمومیت با گاز مونوکسید کربن جان باخته اند که نسبت به پنج ماه سال گذشته که ۴۹ مورد بوده ۲۷ درصد کاهش داشته است.

اداره کل پزشکی قانونی استان تهران ضمن اشاره به این مسئله که استفاده از وسایل گازسوز و گرمایشی بدون دودکش، نقص در دودکش و نشت گاز به فضای مسکونی، استفاده از وسایل خوراک‌پزی برای گرمایش و نبود تهویه درست و مناسب محیط از جمله مهمترین دلایل تولید و تجمع گاز CO در منازل و اماکن تجاری و اداری است، تاکید کرد برای تأمین گرمای منزل یا محل کار خود به هر وسیله‌ای متوسل نشوید و چنانچه شهروندان درخصوص اصول ایمنی از کارشناسان این امر کمک بگیرند ودر صورت استفاده از وسایل گرمازای دودکش دار حتما دودکش‌ها کاملا بررسی شوند. معمولا مسدود بودن دودکش‌های دیوار از عوامل مهم ایجاد مسمومیت و گازگرفتگی و به خطر افتادن جان افراد محسوب می‌شود.

باتوجه به اینکه گاز co بدون بو و طعم است فردمتوجه گازمونواکسیدکربن نمی‌شود واین امرباعث می‌شود فردعلائمی نظیرسرددرد، تهوع، سرفه خشک، احساس ناخوشی ودرمجموع علائم سرماخوردگی که بدون تب می‌باشد ودرکودکان تهوع واستفراغ وحالت گیجی وخواب آلودگی ودربرخی موارد با افت سطح هوشیاری وتشنج همراه است. این اداره کل ابراز امیدواری کرد با رعایت اصول ایمنی از سوی شهروندان، آمار مرگ‌های ناشی از گازگرفتگی در سطح استان کاهش یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *