هدف اصلی شورای حل اختلاف، گسترش فرهنگ صلح و سازش است

به گزارش خبرنگار گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان، محمدرضا حداد معاون رئیس کل دادگستری استان یزد در امور شورا‌های حل اختلاف در بازدید از دادگستری شهرستان ابرکوه گفت: شورا‌های حل اختلاف نقش بسزایی درصلح و سازش دارند و تلاش در اجرای گسترش فرهنگ صلح و سازش نیازمند استمرار این حرکت ارزشمند است.

وی بیان داشت: در راستای تحقق اهداف قوه قضاییه و اجرای عدالت، شورا در این مدت خدمات ارزنده‌ای را انجام داده است، در طول این چند سال بستر‌های مناسبی در زمینه ایجاد صلح و سازش در موارد ارجاعی به شورا‌ها صورت گرفته است.

حداد در خصوص عملکرد خوب شورا‌های حل اختلاف شهرستان ابرکوه اظهار داشت: میزان پرونده‌هایی که در این مدت قابل سازش بوده یک هزار و ۱۷۵ فقره بوده که ۷۵۲ مورد یعنی ۳۱ درصد آن سازش شده است؛ که در واقع حکایت از عملکرد خوب شورا‌ها در رسیدگی، اجرا و هم در حوزه صلح و سازش دارد.

این مقام قضائی در خصوص موجودی شورای حل اختلاف این شهرستان در ۵ ماه اول سال ۹۸ ابراز کرد: در ابتدای امسال ۳۵۸ فقره پرونده بوده است که در طول مدت ۵ ماهه ابتدای سال جاری یک هزار و ۱۴۶ فقره پرونده به شورا‌ها وارد و تعداد یک هزار و ۱۷۵ فقره پرونده نیز مختومه شده است.

حداد افزود: میانگین ابلاغ الکترونیک در شورا‌های حل اختلاف این شهرستان ۸۴ درصد است و مجموع امتیازات عملکردی به بیش از ۵۰ هزار امتیاز رسیده است و همچنین تعداد ۳۵ فقره پرونده مسن با عمر بالای یکسال را در شعب رسیدگی کننده برشمرد.

وی خاطر نشان کرد: شهرستان ابرکوه دارای ۱۴ شعبه مصوب شورای حل اختلاف است که از این تعداد بخشی از آن‌ها در طبقه‌ی هم کف ساختمان دادسرای این شهرستان و تعدادی در نقاط مختلف شهرستان مستقر بوده و تعداد کارکنان شورا‌های حل اختلاف در این شهرستان ۴۴ نفر که شامل ۳۲ عضو، ۴ نفر ستادی، ۸ نفر کادر دفتری، یک نفر قاضی ویژه و سه نفر قاضی شاغل، با شورا‌ها همکاری دارند.

بیشتر بخوانید.

درخواست ۲۵ نفر در کمیسیون عفو استان یزد موافقت شد

معاون رئیس کل دادگستری در امور شورا‌های حل اختلاف به ظرفیت لازم برای ایجاد شعب صلحی مورد نیاز در راستای بخشنامه ابلاغی رئیس قوه قضاییه اشاره کرد و گفت: برای ارجاع پرونده‌های کیفری (جرایم قابل گذشت، جنبه خصوصی جرایم غیر قابل گذشت) و دعاوی حقوقی و خانواده وجود دارد که لازم است پس از بررسی و مشخص شدن تعداد شعب مورد نیاز مکاتبه رسمی با مرکز امور شورا‌های حل اختلاف کشور انجام تا مجوز تاسیس شعبه اخذ و ابلاغ برای اعضاء صادر شود.

وی خاطرنشان کرد: ارجاع پرونده بدون در نظر گرفتن ظرفیت و توان بیش از حد به شورا‌های حل اختلاف جهت صلح و سازش و اقدامات عجولانه در این زمینه نمی‌تواند نتایج مطلوب را در اصلاح ذات البین در پی داشته باشد.

همچنین از ۶ نفر از کارکنان افتخاری که در زمینه‌های ارتقاء عملکرد، میزان صلح و سازش، فعالیت با سیستم، کسب درصد ابلاغ الکترونیک، میزان صدور گزارش‌های اصلاحی موفق بوده اند با حضور ریاست دادگستری کل استان و هیات همراه با اهداء الواح، تقدیر به عمل آمد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *