نحوه اثبات عدم تمکین همسر

 

چنانچه زن از مرد تمکین نکند، مرد می‌ تواند با مراجعه به دادگاه الزام به تمکین زوجه را درخواست کند. قبل از این کار مرد می‌ تواند اظهارنامه‌ ای را پر کرده و برای زن بفرستد.

این اظهارنامه بعدا می‌ تواند اثبات‌ کننده عدم تمکین زن باشد. مدارک دیگری نیز می‌ تواند در این زمینه مورد تایید قاضی قرار بگیرد. از جمله شهودی که عدم تمکین زن را شهادت می‌ دهند.

شکایت مرد از عدم تکمین زن یک دعوای خانوادگی است که در صورت اثبات منجر به نشوز زن شده و لازم نیست دیگر به زن نفقه بپردازد.

در مقابل چنانچه مرد منزل مشترک را ترک نماید یا نفقه را نپردازد یا وظایف خود را انجام ندهد به طوری که مصداق سوء معاشرت باشد، زن می‌ تواند با مراجعه به دادگاه الزام مرد یا حقوق مالی خود ازجمله مهریه و نفقه خود یا نفقه فرزندان را مطالبه نماید.

حتی در مواردی که توانایی مالی مرد اثبات شود، عدم پرداخت نفقه از سوی مرد جرم محسوب شده و زن می‌ تواند شکایت کیفری نماید تا مرد زندانی شود.

نحوه رسیدگی

رسیدگی به پرونده‌ های خانوادگی از حساسیت و پیچیدگی خاصی برخوردار است که هم هزینه بر و هم زمان‌ بر است. گاها پرونده‌های خانوادگی تا ۸ سال نیز طول کشیده است چون فرایند مداومی است که به یک باره منجربه طلاق نمی‌ شود.

در مورد دعوای عدم تمکین مرد پس از اظهارنامه‌ ای که برای همسرش فرستاده اگر زن به عدم تمکین خود ادامه بدهد، مرد می‌تواند دادخواست الزام زوجه به تمکین را در دادگاه خانواده ثبت نماید.

پس از ثبت دادخواست و ابلاغ آن به طرفین، جلسه دادرسی آغاز می‌ شود. برای این‌ که زن نیز از این شکایت مطلع شود، باید نشانی دقیقی از محل سکونت فعلی زن به دادگاه ارائه شود تا برای زن اخطاریه جهت حضور در دادگاه ارسال شود.

در مواردی که زن منزل مشترک را ترک کرده است، قاعدتا مرد نمی‌ تواند نشانی منزل خود یعنی همان منزل مشترک را بدهد چون مرد می‌ گوید همسرش از خانه خارج شده و دیگر بازنگشته است.

پس از تشکیل جلسه دادرسی، مرد می‌ تواند مدارک خود را که اثبات‌ کننده عدم تمکین زن است، به قاضی بدهد. سپس، قاضی از زن می‌ خواهد که دفاعیات خود را مطرح نماید. چنانچه هیچ مانع شرعی و عقلی، قانونی یا عرفی برای تمکین زن وجود نداشته باشد، قاضی ابتدائا حکم به الزام زن به تمکین می‌ دهد. در صورت تکرار عدم تمکین، زن ناشزه شده و دیگر نفقه به او تعلق نمی‌ گیرد.

قانون مدنی در ماده ۱۱۰۸ به صراحت بیان می‌ دارد: «هرگاه زن بدون مانع مشروع از ادای وظایف زوجیت امتناع کند، مستحق نفقه نخواهد بود.» ضمن اینکه در صورت عدم تمکین زن، مرد می‌ تواند با مراجعه به دادگاه خانواده تقاضای صدور حکم بر تجویز ازدواج مجدد نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *