نتایج آزمون وکالت ۹۹ امروز منتشر می شود

اطلاعیه اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران درخصوص اعلام نتایج آزمون وکالت ۹۹

به اطلاع متقاضیان شرکت کننده در آزمون کارآموزی وکالت که در روز جمعه مورخ ۱۴۰۰/۰۴/۲۵ برگزار گردید، می رساند که نتایج آزمون مذکور از روز سه شنبه مورخ ۱۴۰۰/۰۶/۰۲ در درگاه اطلاع رسانی سازمان ‌سنجش آموزش کشور به نشانی: www.sanjesh.org قرار می گیرد. متقاضیان پس از دریافت نتیجه آزمون، درصورت هرگونه سوال در رابطه با نمره آزمون و یا سهمیه شرکت در آزمون، می توانند موضوع خود را فقط در قسمت سیستم پاسخگویی این سازمان حداکثر تا تاریخ ۱۴۰۰/۰۶/۰۶ مطرح نمایند.

ضمناً متقاضیان درصورتی که درخصوص شرایط و ضوابط آزمون سوال یا سوالاتی دارند می توانند موضوع را صرفاً به صورت کتبی به کانون های محلی اعلام نموده و  نتیجه رسیدگی را نیز از آن طریق پیگیری نمایند.

چطور بفهمیم در آزمون وکالت ۹۹ قبول شده‌ایم‌؟

کی از پرسش‌هایی که هر دوره پس از اعلام نتایج آزمون وکالت برای داوطلبان ایجاد می شود این است که از کجا بفهمیم که در آزمون قبول شده ایم یا نه؟

باید توجه داشت که اصولاً بر اساس قانون هر یک از کانون‌های وکلای دادگستری ۲۵ گانه سراسر کشور به طور مستقل کارآموزان وکالت مربوط به خود را پذیرش می کنند و اسکودا به نمایندگی از کانون‌های سراسر کشور کار برگزاری آزمون را انجام می دهد و پس از تصحیح اوراق، نمره و رتبه داوطلبان مربوط به هر کانون را به همان کانون ارسال می کند تا هیات مدیره هر کانون قاعدتا بر اساس رتبه و شرایط قانونی کارآموزان خود را به میزان ظرفیت اعلام شده در آگهی آزمون پذیرش کند.

ضمنا باید توجه داشت که داوطلبان آزمون وکالت در دو گروه کلی قرار می گیرند، یک گروه «سهمیه آزاد» و گروه دیگر «سهمیه ایثارگران» هستند. در  سال‌های اخیر کانون‌های وکلا ظرفیت پذیرش خود را به تفکیک سهمیه اعلام کرده اند.

بنابراین، هر داوطلب آزمون با سایر داوطلبان سهمیه خود در کانونی که ثبت نام کرده است رقابت می کند. کارنامه‌ها هم بر همین اساس تنظیم شده‌اند، یعنی با توجه به نمره تراز هر داوطلب رتبه او در سهمیه ای که داشته (آزاد یا ایثارگر) و در کانونی که ثبت نام کرده بوده تعیین شده است. بر این اساس مثلاً در کانون مرکز، یک داوطلب با رتبه یک در سهمیه آزاد و یک داوطلب با رتبه یک در سهمیه ایثارگران وجود دارد.

بنابراین شما برای اینکه بفهمید قبول شده‌اید یا نه، باید در جدول پایین همین صفحه کانونی که در آن ثبت نام کرده‌اید را پیدا کنید، بعد از آن ببینید که رتبه شما در کانون و سهمیه، از عدد ظرفیت اعلام شده برای سهمیه ای که شما در آن شرکت کرده اید بیشتر است یا نه، اگر رتبه شما برابر یا کمتر از ظرفیت اعلام شده در سهمیه باشد، شما قبول شده‌اید.

مثال: داوطلبی که در سهمیه ایثارگران در کانون مرکز ثبت نام کرده است و رتبه او در کانون و سهمیه ۴۸۰ اعلام شده است، عملاً در آزمون قبول نشده است، چون ظرفیت پذیرش در سهمیه ایثارگران در کانون مرکز ۴۵۰ نفر اعلام شده است.

ولی اگر همین داوطلب کانون مرکز در سهمیه آزاد شرکت کرده باشد، عملاً در آزمون قبول شده است، چون ظرفیت پذیرش کانون مرکز در سهمیه آزاد ۱۰۵۰ نفر اعلام شده است.

البته داوطلبان سهمیه ایثارگر علاوه بر کسب رتبه لازم، می‌ بایست حد نصاب علمی لازم (حداقل ۷۰ درصد نمره آخرین فرد قبولی سهمیه آزاد) را نیز به دست بیاورند.

به این نکته مهم توجه داشته باشید، که پذیرش داوطلبان به عنوان کارآموز وکالت موکول به تصویب و اعلام هیات مدیره هر یک از کانون ها در مورد خودشان است که در یک فرایند جداگانه از حدود دو هفته آینده انجام خواهد شد.

همچنین کانون وکلای دادگستری مرکز به صورت معمول اقدام به پذیرش گروهی از داوطلبان در مرحله تکمیل ظرفیت می‌ کند، بنابراین اگر رتبه شما در این کانون اندکی بیشتر از ۱۲۶۰سهمیه آزاد و یا ۵۴۰ سهمیه ایثارگران است، این شانس را دارید که در مرحله تکمیل ظرفیت پذیرفته شوید. تعداد افرادی که در این مرحله قبول می‌ شوند در حال حاضر مشخص نیست و مدتی پس از پایان فرایند ثبت نام قبول‌شدگان، از سوی هیأت‌ مدیره کانون اعلام می‌ شود.

جدول ظرفیت پذیرش اعلام شده هر یک از کانون ها

 آزمون وکالت ۱۳۹۹

 

اختبار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *