محدودیت‌ها در تهران و شهر‌هایی که از قرمز به وضعیت نارنجی تبدیل شده اند، کاهش پیدا می‌کند.

در جلسه کمیته‌های تخصصی ستاد ملی کرونا گزارش وضعیت شهر‌ها داده شد و بر اساس آخرین اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا ۶۴ شهر قرمز داریم و ۲۷۸ شهر نارنجی هستند و ۱۰۶ شهر در وضعیت زرد قرار دارند و شهر‌هایی که تغییر وضعیت داده اند، از شنبه محدودیت‌ها با توجه به وضعیت جدیدشان اعمال خواهد شد.

در طرح جامع مدیریت بیماری کرونا شهر‌ها به سه دسته تقسیم بندی می‌شوند، بر این اساس در شهر‌های زرد به ازای هرصد هزار نفر روزانه ۴ بیمار با تست مثبت کرونا، در شهر‌های نارنجی روزانه ۶ بیمار مثبت کرونا به ازای هر صدهزار نفر و در شهر‌های قرمز به ازای هرصد هزار نفر ۱۰ بیمار مثبت کرونایی بستری می‌شوند.

بنابر اعلام ستاد ملی کرونا از صبح شنبه شهر تهران در وضعیت نارنجی کرونایی خواهد بود و بر این اساس گروه دوم مشاغل و اصناف می‌توانند فعالیت خود را از سر بگیرند البته در استان تهران شهر پیشوا همچنان از نظر وضعیت کرونا قرمز است و محدودیت‌های کرونایی شامل مشاغل گروهه ای ۲ ، سه و چهار در شهر پیشوا خواهد شد.

یکی از محدودیت‌های اعمال شده در شهر‌های قرمز از جمله تهران در ۲ هفته گذشته منع آمد و شد از ساعت ۲۱ بود و جریمه ۲۰۰ هزار تومانی برای خودرو‌های متخلف در نظر گرفته شده بود تا از دورهمی جلوگیری شود؛ بنابر اعلام وزارت بهداشت دورهمی‌های خانوادگی نقش زیادی در ابتلا به کرونا در ایران دارد و از این رو در شهر‌های قرمز ممنوعیت تردد شبانه از ساعت ۲۱ تا ۴ صبح اعمال می‌شود.

شهرستان‌های اهر، بناب، شبستر، عجب‌شیر، میانه، مرند در استان آذربایجان‌شرقی؛ شهرستان‌های اشنویه، خوی، سلماس و نقده در آذربایحان‌غربی؛ شهرستان‌های شهرضا، گلپایگان، مبارکه در استان اصفهان؛ شهرستان نظرآباد در استان البرز؛ شهرستان‌های قائنات، تربت حیدریه، کاشمر و گناباد در استان خراسان رضوی؛ شهرستان‌های دامغان، شاهرود و گرمسار در استان سمنان؛ شهرستان‌های کامیاران و مریوان در استان کردستان؛ شهرستان‌های رفسنجان و زرند در استان کرمان؛ شهرستان‌های جوانرود، سرپل ذهاب و کنگاور در استان کرمانشاه؛ شهرستان‌های خمین و دلیجان در استان مرکزی؛ شهرستان‌های اسدآباد، کبودرآهنگ و بهار در استان همدان، ابرکوه، خاتم، مهریز و میبد در استان یزد و بهشهر در استان مازندران و تهران در استان تهران شهرستان‌هایی هستند که وضعیت هشدارشان از هفنه اینده از قرمز به نارنجی تغییر پیدا می کند و فقط فعالیت گروه شغلی ۳ و ۴ شامل محدودیت در این شهرها خواهد بود.

احتمال تمدید ممنوعیت شبانه تردد خودرو‌ها در تهران

علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا از طرح پیشنهاد منع آمد و شد شبانه در شهر‌های نارنجی در جلسه روز شنبه ستاد ملی مقابله با کرونا خبر داد.

رئیسی گفت: این پیشنهاد در جلسه روز شنبه مطرح و بررسی خواهد شد و در صورت تایید در شهری مانند تهران که از شنبه وضعیت نارنجی دارد ممنوعیت تردد شبانه ادامه خواهد داشت.

[imp content=”مشاغل تعطیل در تهران و شهر‌های نارنجی”]

همچنین در شهر‌های نارنجی بنابر اعلام سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا فعالیت گروه‌های ۳ و ۴ شغلی و مراکز تجمعی مانند پاساژ‌های سربسته و برخی اماکن فرهنگی و مذهبی ممنوع است.

فهرست مشاغل گروه ۳: مدارس، دانشگاه‌ها، حوزه‌های علمیه، آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای، زبان‌سراها، آموزشگاه‌ها و کتابخانه‌ها، مهد‌های کودک، استخر‌های سرپوشیده، سینما و تئاتر، موزه‌ها و باغ موزه‌ها، تالار‌های پذیرایی، آرایشگاه‌های زنانه و سالن‌های زیبایی و کاهش فعالیت مترو و حمل و نقل عمومی درون شهری در گروه‌های شغلی سه قرار دارند.

فهرست مشاغل گروه ۴: همایش‌ها، برگزاری مراسم اجتماعی، فرهنگی و مذهبی، مدارس شبانه‌روزی، باشگاه‌های ورزشی مربوط به ورزش‌های پربرخورد، از جمله کشتی، کاراته و جودو، کافه‌ها، چایخانه‌ها و قهوه‌خانه‌ها با عرضه مواد دخانی، باغ وحش‌ها، شهربازی‌ها و مراکز تفریحی آبی در گروه‌های شغلی چهار قرار دارند.

در شهرهای نارنجی آموزش‌ها در دانشگاه‌ها و مدارس به صورت مجازی برگزاری می شوند و تنها برخی دانشگاه‌ها با مجوز از ستاد ملی مقابله با کرونا و با تایید وزارت علوم می‌توانند با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی برخی کلاس‌ها را به صورت حضوری برگزار کنند.

فعالیت ادارات در تهران وشهر‌های نارنجی

در تمام وضعیت‌های سه گانه شرایط هشدار، مأموریت‌های اداری غیرضرور لغو می‌شود و دستگاه‌های اجرایی موظف هستند از اعزام کارکنان خود به مأموریت‌های اداری غیرضرور خودداری کنند. مأموریت‌های ضروری و اجتناب ناپذیر در وضعیت‌های زرد، نارنجی و قرمز با تأیید بالاترین مقام مجاز در سطح استان و مأموریت‌های ضروری در سطح ملی صرفا با تأیید مقام مجاز در سطح ملی قابل انجام است.

ادارات ارائه دهنده خدمات ضروری و دستگاه‌های مرتبط با مأموریت‌های اساسی و مدیریت شهری می‌توانند با تشخیص بالاترین مقام مسئول (در سطح ملی یا استان) نسبت به کاهش حضور تا ۱/۳ (یک سوم) کارکنان خود اقدام کنند و در سایر ادارات شهر ارائه خدمات با حضور ۵۰ درصد کارکنان انجام خواهد شد.

برگزاری جلسات اداری با رعایت دستورالعمل‎‌ها و الزامات ابلاغی از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از جمله شرایط محل جلسه و فضای مورد نیاز برای هر یک از شرکت کنندگان و با رعایت محدودیت‌های قابل انجام بوده و تعداد شرکت کنندگان جلسات در وضعیت نارنجی حداکثر ۲۰ نفرخواهد بود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *