فراخوان جذب متقاضیان داوری و میانجی‌گری قوه قضاییه سال ۱۴۰۰

معاون قضائی مرکز توسعه حل اختلاف از انتشار فراخوان این مرکز برای جذب متقاضیان داوری و میانجیگری کیفری خبر داد و گفت متقاضیان برای ثبت نام ۱۰ روز فرصت دارند و آزمون روز ۲۶ آذر ۱۴۰۰ برگزار خواهد شد.

 ابوالفضل محبی ظهر روز سه‌ شنبه ۱۸ آبان در نشست خبری با رسانه‌ ها با اعلام این موضوع گفت: امروز فراخوان جذب همکاری برای داوری و میانجی‌ گری آزمونی و غیرآزمونی آغاز می‌ شود و همه کسانی که مشمول این قاعده هستند، در بخش‌ ها و رشته‌های اعلامی، می‌توانند مراجعه و ثبت‌ نام کنند تا با اعتباربخشی، حمایت‌ها و نظارت‌های مرکز توسعه حل اختلاف اختلافات مردم را داوری و میانجی‌ گری کنند. هدف ما این نیست که آمار پرونده‌های دادگستری کمتر شود بلکه آرامش جامعه بیشتر و ارائه خدمات سریع‌ تر و ارزان‌ تر به مردم مد نظر این توسعه داوری و میانجی‌ گری است و البته اثر وضعی و مشخص آن خلوت‌ تر شدن دادگاه‌هاست.

وی  درباره افرادی که صلاحیت ثبت‌ نام در روند آزمونی و غیرآزمونی داوری و میانجی‌ گری را دارند، با تأکید بر اینکه فراخوان ما جذب همکاری است و در آن استخدام وجود ندارد، گفت: ما یک حوزه داوری و یک حوزه میانجی‌ گری داریم که هر کدام جذب آزمونی و غیرآزمونی دارند. موارد آزمونی در دفترچه ثبت‌ نام مشخص است. الان در حوزه داوری، داوری عمومی و داوری تخصصی خانواده داریم.

محبی افزود: در حوزه عمومی کسانی که رشته‌ های حقوق، فقه و حقوق، الهیات و حقوق و معادل حوزوی آن را در مقطع لیسانس و بالاتر دانشگاهی و سطح دوی حوزوی را خوانده‌ اند، می‌توانند در آزمون شرکت کنند. در داوری تخصصی هم رشته‌های حقوقی ذکر شده و نیز گرایش‌ های روانشناسی، مطالعات خانواده، علوم اجتماعی و علوم تربیتی هم می‌ توانند شرکت کنند، با این توضیح که داورهایی که روانشاسی خوانده‌ اند فقط می‌توانند در هیئت‌های داوری رأی دهند.

معاون قضائی مرکز توسعه حل اختلاف با بیان این توضیح که حوزه داوری مربوط به حقوق عمومی و حقوق خصوصی است و میانجی‌ گری در حوزه جرم کیفری صورت می‌ پذیرد، گفت: در میانجی‌گری هم رشته‌ های حقوقی و روانشناسی را داریم و تقریباً مشابه داوری است. البته میانجی‌ گری تخصصی نداریم و مثل حوزه داوری که تخصصی خواهد شد، برنامه‌ ای برای آن نیست.

وی تأکید کرد: آزمون برای کشف نیروهای جوان و نخبه برگزار می‌شود. در عین حال درصدی از جذب هم راجع به کسانی است که سوابق حرفه‌ ای مرتبط دارند. مانند هیئت علمی دانشگاه‌ها در رشته‌ هایی که عنوان شد، وکلای دادگستری، قضات بازنشسته، برخی اعضای شوراها و دبیران شوراهای حل اختلاف و نیز، در حوزه‌های تخصصی میانجی‌ گری و داوری خانواده کسانی که کلینیک‌های روانشناسی دارند. همچنین مؤسسات داوری خصوصی که اولاً در اداره ثبت شرکت‌ها ثبت شده باشند و ثانیاً گواهی فعالیت مؤثر از معاونت توسعه شورای حل اختلاف در استان‌ها ارائه دهند هم بدون آزمون پروانه داوری دریافت خواهند کرد.

وی با گفتن اینکه این آزمون برای اعطای گواهی و پروانه مؤسسه نیست بلکه اعطای پروانه داوری و میانجی‌ گری است، گفت: برنامه و هدف ما این است که به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر در هر استان، ۲۱ داور (۷ داور حقوق عمومی و ۷ داور حقوق خصوصی) و ۷ نفر میانجی‌گر داشته باشیم.

وی در باره کسانی که ممنوعیت ثبت‌نام برای داوری و میانجی‌گری دارند، گفت: ثبت‌ نام قضات دادگستری و کارمندان دادگستری برای داوری ممنوع است؛ همچنین در حوزه میانجی‌ گری هم قضات دادگستری و کارمندان شاغل در قوه قضائیه و نیروهای نظامی و انتظامی و نیروهای اطلاعاتی تا زمانی که در شغل خود باقی مانده‌اند، نمی‌توانند ثبت‌نام کنند.

محبی در پایان با یادآوری اینکه ثبت‌ نام دارندگان مدرک دکتری از دانشگاه‌ها و نیز رتبه‌های یک تا سوم فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد از دانشگاه‌های معتبر کشور نیز بدون آزمون انجام می‌ شود، گفت: متقاضیان می‌ توانند از امروز و به مدت ۱۰ روز با مراجعه به سایت جهاد دانشگاهی به نشانی اینترنتی www.hrtc.ir  روند ثبت‌نام خود را انجام دهند.

همچنین نخستین آزمون داوری و میانجی‌گری  ۲۶ آذرماه به صورت جداگانه برگزار می‌ شود و اشخاص فقط در یک رشته می‌توانند ثبت‌نام کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *