شکایت ضامن بانکی از وام‌ گیرنده به دلیل عدم پرداخت اقساط معوقه

عقد ضمانت و اختیارات طلبکار

عقد ضمانت جز عقود لازم در قانون مدنی است که به موجب آن شخصی در برابر طلبکار دیگری ضامن می‌ شود تا اگر مدیون اصلی بدهی خود را در موعد مقرر تادیه نکرد، او به جای دیگری بدهی را پرداخت کند.

یکی از مصادیق اصلی عقد ضمانت، ضمانت بانکی است. در واقع شما با ضامن شدن برای دیگری به بانک این تعهد را می‌ دهید که اگر وام‌ گیرنده در موعد مقرر ماهانه اقساط خود را پرداخت نکرد، بانک این حق را دارد که برای طلب دینش به شما رجوع کند.

ضمانتی که در اینجا از آن سخن می‌ گوییم، یک نوع مسئولیت تضامنی است؛ یعنی اگر وام‌ گیرنده یک ضامن یا چند ضامن داشته باشد و قسط وام خود را به موقع پرداخت نکند، بانک به عنوان طلبکار اصلی این حق را دارد که برای گرفتن مبلغ قسط به شما یا ضامن دوم یا بدهکار اصلی یعنی وام‌ گیرنده رجوع کند و به هر کسی که رجوع کرد و طلبش را وصول نمود، مسئولیت دیگران در برابر بانک ساقط می‌ شود.

برای پذیرش درخواست وام از سوی وام‌ گیرنده ، بانک او را ملزم به معرفی یک یا چند ضامن و گرو گذاشتن یک وثیقه می‌ کند. ضامن مورد تایید از سوی بانک باید چند ویژگی اساسی داشته باشد. البته ممکن است با توجه به مبلغ وام و نوع بانک برخی از شرایط فرعی متفاوت باشد اما شرایط اصلی اصولا ثابت است.

اولا ضامن یا ضامنین باید با اهلیت کامل یعنی بلوغ، عقل و رشد و با رضایت و به دور از هر گونه اکراه و اجبار، تصمیم به قبول ضمانت کسی بکنند.

دوما عقد ضمانت عقدی لازم و غیر قابل فسخ است پس باید با الفاظ خاصی ایجاد شود و تنها در شرایط خاصی باطل می‌ شود.

در نظر داشته باشید که اساسا بانک کسی را به عنوان ضامن قبول می‌ کند که یا کارمند دولتی باشد و فیش حقوقی داشته باشد که در صورت تعویق در پرداخت اقساط به راحتی از فیش حقوقی کارمند ضامن مبلغ را کسر کند یا کسی که از لحاظ مالی و دارایی از خود وام‌ گیرنده غنی‌ تر باشد پس نیازی به تعویق مجدد پیش نمی‌ آید.

حالا فرض کنید شما به همراه شخص دیگری هر دو ضامن کسی شدید تا وام بانکی دریافت کند. هنگامی که وام‌ گیرنده قسط خود را پرداخت نکند، بانک می‌ تواند فقط از شما یا فقط از ضامن دوم و یا مجموعا از هر دوی شما مطالبه پرداخت قسط عقب افتاده را نماید.

در این صورت شما نمی‌ توانید از پرداخت آن شانه خالی کرده و رهایی یابید. حتی ممکن است شما نتوانید مبلغ قسط یا اقساط عقب افتاده تادیه کنید و بانک اقدام به فروش اموال شما به جای دین خود بکند.

شکایت ضامن یا ضامن‌ های بانکی از وام‌ گیرنده در راستای عدم پرداخت اقساط معوقه:

اگر گرفتار چنین وضعی شدید، ابتدا باید طلب بانک را تسویه نمایید و سپس اسناد پرداختی و گواهی تسویه وام را از بانک دریافت کنید و به سراغ وام‌ گیرنده یعنی بدهکار اصلی بروید.

اگر وام‌ گیرنده مبلغ پرداختی را به شما بازگرداند که مشکل به خودی خود حل شده است اما در اکثر مواقع وام‌ گیرنده‌ای که اقساط معوقه خود را پرداخت نکرده است، از پرداخت آن به شما نیز عاجز است و شما چاره‌ای جز شکایت ندارید.

برای شکایت از وام‌ گیرنده لازم است تا اسناد پرداختی و گواهی تسویه صادره از بانک را به انضمام دادخواست مطالبه وجه پرداختی به طرفیت وام‌ گیرنده برای ضمانت بانکی به دادگاه صالح تقدیم نمایید.

دادگاه پس از بررسی و صدور حکم به نفع شما، وام‌ گیرنده را ملزم به پرداخت مبلغ مورد نظر می‌ کند و اگر او دارایی داشته باشد با فروش آن مبلغ به شما مسترد می‌ گردد. اگر هم دارایی نداشته باشد، به صورت اقساطی و در یک بازه زمانی باید پول را تهیه نماید.

نکاتی جهت محکم‌ کاری در ضمانت

در وضعیت کنونی جامعه همه افراد گرفتاری‌ های مالی خود را دارند و هر فردی هر چقدر هم به شما نزدیک باشد باز هم نمی‌ توان از او توقع داشت که مسئولیت مشکلات مالی شما را کاملا به عهده بگیرد؛ پس در بسیاری از مواقع فرد با قبول ضمانت فردی دیگر، اقدام به گرفتن چک یا سفته برای تضمین بازگشت وجه خود می‌ گیرد تا اگر روزی قسطی عقب افتاد و ضامن مجبور به پرداخت شد بعدتر به راحتی از طریق چک ضمانت پول خود را مسترد کند و دیگر کار به اقامه دعوا و دادرسی نکشد.

گرفتن چک یا در مواقعی سفته از مدیون اصلی یعنی وام‌ گیرنده نیاز به رعایت چند نکته مهم است:

چکی که صادر می‌ شود باید تاریخ‌ دار باشد و تاریخ آن بعد از تاریخ اتمام پرداخت اقساط بانکی در نظر گرفته شود؛ یعنی اگر اقساط در ۳ سال آینده تمام می‌ شود، چک باید برای بعد از این سه سال صادر شود.

همچنین مانند سفته در چک هم باید ذکر شود که به چه دلیلی صادر شده است یعنی این چک تاریخ‌ دار برای ضمانت پرداخت وام بانکی آقای الف در وجه خانم ب صادر گشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *