شرایط ثبت نام و باز پرداخت وام ودیعه مسکن در سال ۱۴۰۰

وام ودیعه مسکن ۱۴۰۰، یکی از تسهیلاتی است که به منظور کمک به مستاجران کشور در قانون بودجه پیش بینی شده و پرداخت آن توسط دولت از محل منابع تسهیلات تخصیصی به واحدهای کسب و کارهای آسیب‌ دیده کرونا آغاز شده است.

در سال جاری نیز چنین امکانی برای مستاجران فراهم شده و مستاجران از ۲۶خرداد ماه تا پایان شهریور ماه ۱۴۰۰ می توانند با مراجعه به سامانه tem.mrud.ir برای دریافت تسهیلات کمک ودیعه مسکن اقدام کنند و بانک‌ ها و موسسات اعتباری موظفند حداکثر تا پایان آذر سال جاری تسهیلات مذکور را پرداخت کنند.

 لازم به ذکر است تا چند روز پیش، سامانه ثبت‌ نام فقط درخواست‌ های مربوط به قراردادهای اجاره سال ۱۴۰۰ را می‌پذیرفت که محمود زاده، معاون وزیر راه در خصوص رفع این مشکل اعلام کرد: در پی نامه‌ نگاری با نظام بانکی، امکان ثبت‌نام وام ودیعه برای مستاجران سال ۹۹ نیز فراهم شد.

لینک ثبت نام

ثبت  نام وام کمک ودیعه مسکن

 

مبلغ تسهیلات وام ودیعه مسکن ۱۴۰۰ چه قدر است؟

مبلغ تسهیلات کمک ودیعه مسکن، در سال جاری بدون تغییر و به میزان سال گذشته است؛ افرادی که در تهران زندگی می‌ کنند، تا ۷۰ میلیون تومان، افرادی که در کلان شهرها زندگی می‌ کنند تا ۴۰میلیون تومان و در سایر شهرها نیز تا ۲۵میلیون تومان تسهیلات کمک ودیعه مسکن دریافت خواهند کرد.

کلان شهر ها شامل: مشهد، اصفهان، کرج، شیراز،تبریز، قم، اهواز، کرمانشاه است.

شرایط دریافت وام ودیعه مسکن

 • متقاضیان دریافت این تسهیلات می‌ بایست متاهل یا سرپرست خانوار باشند.
 • متقاضیان می‌ بایست دارای اجاره‌ نامه رسمی یا اجاره‌ ­نامه ثبت شده در سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات و دارای کد رهگیری باشند.
 • چنانچه متقاضی تا حداکثر دو هفته از تاریخ معرفی به شعب بانکی نسبت به تکمیل مدارک خود و ضامنین اقدام نکند، نسبت به رد درخواست متقاضی اقدام می‌­ گردد.

مطابق اعلام معاون دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، اعطای تسهیلات ودیعه مسکن به افرادی که  اقدام به ثبت نام از طریق سامانه ثبت نام وام ودیعه مسکن نموده اند، از سوی بانک های عامل آغاز گردیده و اجاره نامه های منعقد شده از تاریخ ۱ مهر ۱۳۹۹ تا ۳۱ شهریور ۱۴۰۰، مشمول این طرح می باشند.

 شرایط وام ودیعه مسکن برای مجردین

با وجود اینکه طبق اعلام سامانه جامع اقدام ملی مسکن فقط افراد متاهل و سرپرست خانوار می توانند این وام را دریافت کنند اما در سامانه ثبت نام در قسمت اطلاعات سرپرستی اشخاص متاهل یا سرپرست خانوار  دو دسته دیگر نیز شامل دریافت وام می باشند که عبارتند از :

  • زن خود سرپرست
  • زن مجرد بالای ۳۵ سال

همچنین در برخی رسانه ها اعلام شده که “مردانی که سابقا سرپرست خانوار بوده، اما در حال حاضر، به دلیل طلاق یا فوت همسر مجرد می باشند” نیز می توانند این وام را دریافت کنند.

وام ودیعه مسکن چگونه قابل دریافت است؟

تسهیلات کمک ودیعه مسکن به دو صورت قابل برداشت خواهد بود.

 • در روش اول تسهیلات کمک ودیعه مسکن، در اختیار مالک قرار می‌ گیرد و مستأجر سود و کارمزد آن را طی یکسال پرداخت می‌ کند.
 • در روش دوم دریافت وام کمک ودیعه مسکن، وام در اختیار مستأجر قرار گرفته و اقساط آن‌ را پرداخت خواهد کرد.

باز پرداخت وام ودیعه مسکن

نحوه پرداخت این تسهیلات در دو مدل خواهد بود:

 • اگر کسی وام را یکساله بگیرد فقط سود ۱۳ درصد را به طور ماهیانه پرداخت می‌ کند و اصل پول را سر سال به بانک برمی‌ گرداند.
 •  روش دوم این است که افراد وام را به صورت پنج ساله دریافت کنند که اصل و فرع آن را در اقساط ماهیانه با نرخ سود ۱۳ درصد پرداخت خواهند کرد.

اقساط وام کمک ودیعه مسکن به چه صورت خواهد بود؟

مستاجران باید در تهران ماهانه یک میلیون و ۵۹۰ هزار تومان، کلان‌ شهرها یک میلیون و ۳۴۰ هزار تومان و سایر شهرها ۸۴۰ هزار تومان پرداخت کنند.

سود تسهیلات کمک ودیعه مسکن چه قدر است؟

نرخ سود این وام ۱۳ درصد و مدت بازپرداخت آن برای تهرانی‌ ها پنج ساله و برای سایر شهرها سه ساله است. سود وام ودیعه مسکن ۷۰ میلیونی ۱۳.۷ میلیون تومان، وام ۴۰ ملیون تومانی ۷.۸ میلیون تومان و وام ۲۵ میلیونی ۴.۹ میلیون تومان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *