دیوان عدالت اداری یک حکم صنفی را ابطال کرد

با شکایت یکی از شهروندان از مرکز اصناف و بازرگانان ایران با خواسته ابطال نامه ۱۲۱۷۵۷/۶۰ مورخ ۲۵ / ۵ / ۹۶ رئیس و دبیر هیات عالی نظارت مرکز اصناف و بازرگانان ایران، موضوع این شکایت تحت بررسی قرار گرفت.

شاکی در شکایت خود قید کرده بود که رئیس و دبیر هیات عالی نظارت مرکز اصناف و بازرگانان ایران در نامه‌ای ممنوعیت عضویت افرادی را که بیش از دو دوره متوالی یا چهار دوره متناوب در هیات مدیره اتحادیه‌های صنفی عضو بوده‌اند، به زمان پس از تصویب تبصره ۱ ماده ۲۲ قانون نظام صنفی کشور مصوب سال ۱۳۹۲ محدود کرده است که مخالف نظر قانونگذار است.

بر اساس این گزارش اعضای هیات عمومی دیوان عدالت اداری پس از بحث و بررسی در این مورد با اکثریت آرا، رای به ابطال حکم مندرج در این نامه دادند.

مستند هیات عمومی دیوان عدالت اداری در صدور این رای این بود که با توجه به اینکه منطوق و مفهوم تبصره ۱ ماده ۲۲ قانون نظام صنفی مصوب سال ۱۳۹۲ فارغ از این  است که عضو هیات مدیره پیش یا پس از لازم‌الاجرا شدن قانون، عضو هیات مدیره اتحادیه باشد، هر زمان دو دوره متوالی یا چهار دوره متناوب عضویت در هیات مدیره اتحادیه را دارا باشد، امکان عضویت جدید در هیات مدیره را ندارد.

 

ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *