دومین روز محاکمه و قرائت کیفر خواست، اتهام اول ترامپ تحریک به شورش

دومین روز محاکمه ترامپ با اتهام «تحریک به شورش» در سنای آمریکا از ظهر چهارشنبه آغاز شد و ابتدا جیمی راسکین مدیر هیات دادستان‌های منتخب مجلس نمایندگان استدلال‌های خود را ارائه داد.

وی در پاسخ به اظهارات روز گذشته وکلای مدافع ترامپ، گفت: برخی فکر می‌کنند این دادگاه یک مسابقه وکلا یا حتی بدتر ، یک رقابت بین احزاب سیاسی است. هیچکدام نیست، لحظه‌ای از حقیقت برای آمریکا است. پدر مرحوم من، مارکوس راسکین زمانی نوشت دموکراسی به زمینی برای ایستادن نیاز دارد و این، زمین حقیقت است.

راسکین اظهار کرد: آمریکا به حقیقت در مورد نقش ترامپ رئیس جمهوری سابق در تحریک شورش در ۶ ژانویه نیاز دارد ، زیرا دولت ما را تهدید کرد و به راحتی آن را مختل کرد. ‌توانست انتقال صلح‌آمیز قدرت در ایالات متحده را برای اولین بار در ۲۳۳ سال نابود کند .

این عضو مجلس نمایندگان آمریکا ادامه داد: روز گذشته با توصیه رئیس جمهوری ترامپ پیشنهاد شد که این واقعا مانند یک حادثه بسیار بد یا یک فاجعه طبیعی است که در آن افراد زیادی در جامعه زخمی یا کشته می شوند.

راسکین اضافه کرد: او فقط به دنبال کسی است که مقصر باشد و این یک واکنش طبیعی انسان طبق توصیه رئیس جمهوری است. اما کاملا ناعادلانه است که تصور شد ترامپ همچون یک نظاره‌گر بی‌گناه در این فاجعه است و مرتکب هیچ اشتباهی نشده است.

 

پس از راسکین، جو نگاس دیگر دادستان این پرونده در جایگاه قرار گرفت تا کیفرخواست را قرائت کند و گفت:  در آن روز پنج نفر جان خود را از دست دادند.

او تصاویری را نشان داد که یکی می‌گفت اگر فرصتی فراهم شود پنس را می کشیم و دیگر می‌گفت قصد شلیک به سر پلوسی را دارد… بسیاری گفتند که آنها دستورهای ترامپ را دنبال می‌کردند.

نگاس از سخنان خود ترامپ استفاده کرد تا نشان دهد که چگونه ترامپ در سخنرانی ۱۷ دی‌ماه دروغ گفت که انتخابات از او به سرقت رفته و هدف او این بود که پیروانش در این مورد کاری کنند.

وی به نکته انکارناپذیر دیگری هم اشاره کرد و گفت هنگامی که جمعیت حمله کردند؛ او می‌توانست بلافاصله و با زور برای جلوگیری از خشونت مداخله کند. او به تنهایی این قدرت را داشت اما انجام نداد.

دادستان‌های استیضاح همچنین کلیپی از جان کلی رئیس دفتر سابق رئیس جمهوری به نمایش درآوردند که می‌گفت ترامپ دقیقا می‌دانست درباره چه چیزی صحبت می‌کند و با چه کسی صحبت می‌کند و آنچه در ۱۷ دی‌ماه اتفاق افتاد به همین دلیل تعجب آور نبود .

نگاس همچنین کلیپ‌هایی از اظهارات مختلف ترامپ منتشر کرد که تنها راه باخت خود را سرقت انتخابات می‌دانست و تنها راهی که بایدن می‌تواند آن را انجام دهد.

این عضو مجلس نمایندگان با تاکید بر اینکه ترامپ می‌دانست وقتی روی تریبون می‌رود، آنها منتظر دستور او هستند. این واضح است که فقط یک سخنرانی نبوده است. فقط اتفاق نیفتاده است. این بخشی از یک تلاش طولانی مدت با دستورالعمل بسیار خاصی بود: در ۱۷ دی‌ماه حاضر شوید و افراد را به مبارزه با تایید نتیجه دعوت کنید.

نگاس فیلم جمعیتی را در سخنرانی ترامپ در آن روز نشان داد که شعار می‌دادند «برای ترامپ بجنگ، برای ترامپ بجنگ!” و ترامپ پاسخ می‌داد: شما باید مردم خود (نمایندگان) را به جنگ وادار کنید” …. “ما می جنگیم. ما مثل جهنم می‌جنگیم و اگر مثل جهنم جنگ نکنیم، شما دیگر کشوری نخواهید داشت.

 

 

ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *