دستور رئیس قوه قضاییه؛ بهره‌مندی از ارفاق‌های قانونی زندانیان در آستانه ولادت حضرت زهرا (س)/ مدارا با بدهکاران مهریه

حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای امروز دوشنبه (۱۹ دی) در نشست شورای‌عالی قوه قضاییه ضمن تبریک ولادت با سعادت حضرت زهرای اطهر(س) اظهار داشت: حضرت زهرا (س) برای بشریت بالاخص زنان یک الگوی والا هستند؛ ایشان در وجوه تربیتی، سیاسی، اجتماعی و دفاع از حق و تبیین عالمانه و هنرمندانه حق سرآمد است.

محسنی اژه‌ای به مسئولان و مراجع ذیربط قضایی دستور داد که در این ایام مبارک، تمهیدات لازم را برای آزادی و بهره‌مندی از ارفاق‌های قانونی در قبال آن دسته از زندانیان واجد شرایط فراهم آورند و این آزادی و بهره‌مندی از ارفاق‌های قانونی صرفاً شامل محکومان زندانی واجد شرایط نشود بلکه چنانچه برای یک متهم قرار بازداشت موقت صادر شده و وجوه منتهی به بازداشت موقت او منتفی شده، نسبت به تجدیدنظر در قبال قرار صادره برای او اقدام شود تا او حتی یک روز یا نصف روز زودتر به آغوش خانواده خود بازگردد.

رئیس قوه قضاییه گفت: مسئولان و مراجع ذیربط قضایی به برکت میلاد پربرکت پیش‌رو، در صورت لزوم و امکان، تسهیلاتی را در قبال آن دسته از افراد که قادر به تأمین قرار صادره برای خود نیستند، فراهم آورند.

رئیس دستگاه قضا تصریح کرد: در مواردی ممکن است مقام ذیربط قضایی حسب محتوای یک گزارش دریافتی از مرجعی رسمی، قرار سنگینی را برای یک فرد صادر کند که بدیهی است این فرد از تأمین آن قرار و آزادی عاجز است؛ در اینگونه موارد نیز مقام ذیربط قضایی در صورت امکان و لزوم و انجام بررسی‌های کامل در آن قرار صادره تجدیدنظر کند.

رئیس دستگاه قضا با گرامیداشت روز مادر و روز زن، افزود: جاهلیت مدرن نشأت گرفته از فرهنگ غربی، زن را به ابزاری در راستای نیل به مقاصد و اغراض تجاری و سیاسی و اطلاعاتی خود تبدیل کرده است و پی در پی زن را مورد ظلم و تحقیر قرار می‌دهد و ظلمی که این جاهیلت مدرن به زن روا می‌دارد، بیشتر از ظلم جاهلیت پیشین است.

رئیس عدلیه با بیان اینکه اسلام، مقام زن را تکریم و تجلیل کرد و برای حفاظت از گوهرهای گرانبهای زنان، عفاف و حجاب را مورد تاکید قرار داد، گفت: اصحاب جاهلیت مدرن در تکاپو هستند تا مقوله عفاف را مورد خدشه قرار دهند؛ بنابراین امیدواریم ما نیز بتوانیم در این زمینه به وظایف خود عمل کنیم.

رئیس قوه قضاییه در ادامه با گرامیداشت قیام ۱۹ دی ۵۶ مردم قم، افزود: قیام مردم قم در آن مقطع تاریخی، اقدامی به موقع و مؤثر بود؛ بنابراین در تاریخ ماندگار شد و یک روز پرافتخار را برای مردم غیور و متدیّن و انقلابی قم رقم زد.

آزادی سه هزار زندانی در سومین سالگرد شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی

رئیس دستگاه قضا مجدد با گرامیداشت یاد و خاطره سردار دل‌ها شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی و تقدیر از مردم ایران اسلامی و مردم کشورهای منطقه و دوستدار جبهه مقاومت که برای گرامیداشت یاد و خاطره حاج قاسم در سومین سالگرد شهادت او سنگ تمام گذاشتند، اظهار داشت: باید از همکاران قضایی خود در سراسر کشور نیز تقدیر کنم که در یک اقدام پرارزش و ظرف مدت کوتاهی، مقدمات آزادی و بهره‌مندی از ارفاق‌های قانونی را برای حدود سه هزار زندانی واجد شرایط در سراسر کشور فراهم آوردند و به برکت خون مطهر حاج قاسم و به عدد سال‌های زیست او در دنیا تا لحظه شهادت، در هر استان حداقل زمینه آزادی ۶۳ زندانی واجد شرایط را فراهم کرد.

پیگیری مجدانه ساماندهی انبارهای بنادر، گمرکات و اموال تملیکی

محسنی اژه‌ای به موضوع ورود مجدانه و پیگیرانه قوه قضاییه به مقوله ساماندهی انبارهای بنادر، گمرکات و اموال تملیکی و همکاری سایر قوا و دستگاه‌ها در این زمینه اشاره کرد؛ امری که سبب شد استان‌های سراسر کشور به صورت گسترده نسبت به نظم‌بخشی و تعیین تکلیف کالاهای موجود در این انبارها، اقدامات مقتضی را صورت دهند و از این طریق ضمن حفظ حقوق دولتی و عمومی، مبالغ زیاد و متنابهی به بیت‌المال و خزانه کشور مسترد شود.

رئیس قوه قضاییه بر همین اساس و ضمن اشاره به گزارشی ناظر بر تعیین تکلیف بالغ بر ۲۰ هزار میلیارد تومان اموال موجود در انبارهای تملیکی به دادستان کل و دادستان‌های سراسر کشور دستور داد موضوع ساماندهی انبارهای بنادر، گمرکات و اموال تملیکی و پارکینگ‌های وسایل نقلیه توقیفی را تمام شده تلقی نکنند و این موضوع را تا حصول نتیجه کامل و رضایت‌بخش پیگیری کنند.

رئیس دستگاه قضا در همین راستا تاکید کرد: دادستان کل و دادستان‌های سراسر کشور پیگیری مجدانه به عمل آورند تا اموال موجود در انبارهای بنادر، گمرکات و اموال تملیکی و پارکینگ‌های وسایل نقلیه توقیفی، هر چه زودتر تعیین تکلیف شوند و نسبت به مواردی که باید به فروش برسند، اقدام مقتضی شود و مهم‌تر آنکه تمهیداتی اتخاذ شود که مقوله‌ «مدت‌ها در انبارها ماندن کالاها و وسایلی که مورد نیاز مردم و کشور است» تکرار نشود.

رئیس عدلیه با اشاره به بازدید هفته گذشته خود از پارکینگ مرکزی خودروهای توقیف یا ضبط شده پرونده‌های مواد مخدر در کرمان، اظهار داشت: حسب اعلام مسئولان ذیربط، بیش از ۲۵۰۰ وسلیه نقلیه سبک و سنگین در آن پارکینگ نگهداری می‌شد؛ وسایل نقلیه‌ای که برخی قابلیت حمل تناژهای بالا را داشتند یا مخصوص حمل سوخت بودند یا اتوبوس‌های مسافربری بودند؛ برخی از این‌ها سال‌ها بود در سرما و گرما زیر نور آفتاب یا باران، قرار داشتند و خسارت‌هایی نیز از این طریق به آنها وارد شده بود؛ به هر روی، مسئولان مربوطه در کرمان قول دادند که ظرف حداکثر یک ماه نسبت به نظم‌بخشی و تعیین تکلیف وسایل نقلیه موجود در این پارکینگ اقدامات مقتضی را ترتیب دهند.

محسنی اژه‌ای اضافه کرد: بر همین اساس، دادستان کل نیز این موضوع و به طور کلی موضوع نظم بخشی و تعیین تکلیف اموال و وسایل موجود در پارکینگ‌های خودروهای توقیفی را به طور کامل پیگیری کند تا اموال مردم و بیت‌المال متحمل خسارت نشود.

تقدیر از اقدامات دولت در آزادسازی کالاهای رسوبی بنادر

رئیس قوه قضاییه ضمن تقدیر از اقدامات دولت در راستای آزادسازی کالاهای رسوبی در بنادر، اظهار داشت: مجدد اعلام شد که ۴۰ کشتی در بنادر کشور به دلایل مختلف تخلیه نشده‌اند؛ باید توجه داشت که این کشتی‌ها هر کدام متناسب به ظرفیتی که دارند، برای هر روز تأخیر در تخلیه بار، جریمه (دموراژ) دریافت می‌کنند؛ طبق گزارشی که دریافت شد به برخی از این کشتی‌ها از ۲۵ هزار تا ۶۵ هزار دلار در هر روز، مبلغی به عنوان جریمه (دموراژ) پرداخت می‌شود.

محسنی اژه‌ای افزود: همچنین برخی از این کالاها که تخلیه نمی‌شوند، به‌واسطه ماندگاری زیاد در کشتی، خسارت می‌بینند؛ برخی از این کالاها مورد نیاز ضروری کشور هستند؛ برای نمونه نهاده‌های دامی هستند البته حسب اعلام یکی از مسئولان بانک مرکزی پس از تغییرات اخیر رخ داده در مدیریت، خوشبختانه طبق موازین، ترتیباتی اتخاذ شده که بار همه این ۴۰ کشتی به زودی تخلیه شود؛ دادستان کل و دادستان‌های ذیربط، این قبیل موارد را تا مرحله نهایی پیگیری مجدانه کنند.

در زندان ماندن فرد مُعسر از پرداخت مهریه، خلاف شرع و قانون است

محسنی اژه‌ای به مقوله افزایش قیمت سکه و مهریه‌هایی که با سکه تعیین شده‌اند، اشاره کرد و اظهارداشت: متأسفانه قیمت سکه بالا است؛ بنابراین به مسئولان قضایی ذیربط دستور می‌دهم ضمن توجه و تاکید به رعایت حقوق زوجه، در قبال کسانی که به سبب عدم توانایی پرداخت مهریه‌ای که با سکه تعیین شده، تحت تعقیب قرار می‌گیرند و یا محکوم شده‌اند، تجدیدنظری صورت دهند.

محسنی اژه‌ای گفت: با توجه به قیمت سکه، برخی از افراد حتی توانایی پرداخت مهریه تعدیل شده را هم ندارند و حتی از پرداخت یک سکه در ۲ ماه هم عاجزند؛ قطعاً به زندان رفتن یا در زندان ماندن یک فرد مُعسر از پرداخت مهریه، درست نیست و خلاف شرع و قانون است و البته اینجا رعایت حقوق زوجه هم مجدد تاکید می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *