حدود ۲۰ پیش نویس لایحه، دستورالعمل و آیین نامه در معاونت حقوقی قوه قضاییه در دست تدوین است

به گزارش گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان، حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمد مصدق، در دومین نشست خود با مدیران، قضات و کارکنان معاونت حقوقی قوه قضاییه، ضمن قدردانی از حضور میلیونی مردم ایران در راه پیمایی اربعین حسینی افزود: این حرکت شکوهمند اقتدار و عظمت اسلام را به نمایش نهاد و همین حرکت‌ها است که دشمن را ناامید می‌سازد.

وی با بیان ضرورت فراهم ساختن بستر‌های مناسب برای بیان مسائل و مشکلاتی که در ابعاد مختلف کارکنان هر مجموعه با آن مواجه هستند، خاطرنشان کرد: در همین راستا پیش بینی شده است تا هر سال در دو نوبت این نشست‌ها با محوریت گفت و شنود میان مدیران و مسئولان معاونت با کارکنان برگزار شود. تلاش می‌شود تا در زمان مقرر و تا حد امکان مسائل و مشکلات مطرح شده توسط کارکنان، رفع شود که به طور قطع این امر در ارتقای امور معاونت و افزایش انگیزه‌های شغلی کارکنان اثربخش خواهد بود.

معاون حقوقی قوه قضاییه با اشاره به نقش محوری این معاونت در تحقق تحول در دستگاه قضایی اظهار کرد: با عنایت به تکالیف کلان معاونت نظیر تدوین لوایح، تنقیح و تفسیر قوانین، معاونت حقوقی را می‌توان مغز متفکر دستگاه قضایی نامید؛ بدیهی است با توجه به این نقش عمده، سهم قابل توجهی از تحقق تحول نیز بر عهده شما مدیران، قضات و کارکنان خدوم خواهد بود.

حجت الاسلام و المسلمین مصدق با قدردانی و ابراز رضایت از تلاش‌ها و فعالیت‌های مدیران، قضات و کارکنان در بخش‌های مختلف معاونت طی شش ماه نخست سال جاری گفت: نتایج حاصل از تلاش‌های شما عزیزان در حوزه‌های مختلف در معاونت مطلوب و رضایت بخش بوده است و امید که با عنایت پروردگار، طی ماه‌های آینده که حرکت ما در مسیر ایجاد تحول در معاونت حقوقی ابعادی جدی‌تر به خود می‌گیرد شاهد نتایج و دستاورد‌های حداکثری در تمامی بخش‌ها باشیم.

معاون قوه قضاییه از اعتماد ریاست دستگاه قضایی نسبت به معاونت حقوقی سپاسگزاری کرد و گفت: رئیس قوه قضاییه در خصوص پیشنهاداتی که برای انجام بهتر امور این معاونت ارائه می‌شود، همواره با حسن ظن و نظر مساعد برخورد کرده اند و این امر موهبت و فرصتی ارزشمندی است که نصیب معاونت ساخته و موجب شده است که فرآیند به نتیجه رسیدن لوایح و به خصوص آیین نامه‌ها و دستورالعمل‌های تدوین شده پس از ارسال به حوزه ریاست از سرعت قابل توجهی برخوردار شود؛ تا جایی که با پیگیری‌های انجام شده در این خصوص موارد ارسالی نهایتا در ۲۰ روز منتج به نتیجه می‌شود.

حجت الاسلام و المسلمین مصدق با اشاره به اینکه طی شش ماه نخست سال حدود ۲۰ لایحه، آیین نامه و دستورالعمل که پیش-نویس آن در معاونت تدوین شده به تصویب ریاست  قوه قضاییه رسیده یا به دولت ارسال شده است گفت: تلاش‌ها و اهتمام شما عزیزان در انجام این مهم افتخاری برای مجموعه معاونت رقم زده است.

وی افزود: حدود ۲۰ پیش نویس لایحه، دستورالعمل و آیین نامه نیز در حال حاضر به همت شما عزیزان در دست تدوین است و انشاالله با نهایی شدن تدوین آن، به مرجع ذیصلاح ارسال می‌شود.

حجت الاسلام و المسلمین مصدق در خصوص اتخاذ رویکرد تحول مدار در معاونت حقوقی طی ماه‌های اخیر و اهتمام در جهت بهینه سازی انجام امور و تکالیف موجود اظهار کرد: در این راستا حدود ۴۰ کارگروه ارتقا و تشکیل شده است که ارتقای کارگروه‌های مشورتی اداره کل حقوقی از ۶ کمیسیون به ۱۲ کمیسیون و ایجاد کارگروه‌های تخصصی در اداره کل تدوین لوایح و مقررات در حوزه‌های تخصصی حقوقی و کیفری (شکلی و ماهوی) از آن جمله است.

وی ترکیب اعضای این کارگروه‌ها را نقطه قوت آن برشمرد و افزود: تلاش بر این بوده است تا در این ترکیب توان و ظرفیت‌های علمی و عملی اعضا توأمان مد نظر قرار گیرد و بر همین اساس هم از همکاران قضایی در دیوان عالی کشور، دادستانی کل کشور، مستشاران دادگاه تجدید نظر استان تهران و هم از اعضای هیأت علمی دانشگاه‌های معتبر کشور، وکلا و کارشناسان مختلف برای عضویت در آن دعوت شده است.

حجت الاسلام والمسلمین مصدق با اشاره به اینکه معاونت حقوقی در راستای انجام بهتر امور از پیشنهادات و انتقادات مشفقانه استقبال می‌کند، یادآور شد: به منظور بهره مندی از نظرات و پیشنهادات متخصصان امر و همچنین عموم جامعه، معاونت در صدد راه اندازی سامانه‌ای برای ثبت نظرات در خصوص پیش نویس لوایح و مقررات است.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد تمامی تلاش‌ها و مساعی مجموعه معاونت حقوقی منجر به کاسته شدن بخشی از مشکلات مردم شود که بی تردید این مهم ارتقا اعتماد مردم به دستگاه قضایی و در نهایت به اصل نظام را در پی دارد.

پس از سخنان معاون حقوقی قوه قضاییه، نشست با بیان مسائل و مشکلات اداری و شغلی توسط کارکنان معاونت حقوقی و پاسخگویی مدیران مربوط ادامه یافت که در نهایت معاون حقوقی با ارجاع برخی مسائل مطرح شده به مدیران، خواستار پیگیری و رفع مسائل و مشکلات مذکور در مدت معین و مقرر شد.

در پایان معاون حقوقی قوه قضاییه با اعلام انتصاب دکتر حسین زرینی به سمت مدیر کل حوزه معاونت از آقای احمد نظری مدیر کل پیشین حوزه معاونت تقدیر به عمل آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *