تنظیم قرارداد برای پیش فروش آپارتمان در بنگاه‌های معاملاتی پیگرد قضایی دارد

 

به گزارش خبرنگار گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان، رئیس سازمان نظام مهندسی استان خراسان شمالی با مدیرکل ثبت اسناد و املاک این استان دیدار و گفت‌وگو کرد.

قدرت حاجی‌پور مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان خراسان شمالی در این دیدار اظهار کرد: سازمان نظام مهندسی یک نقش خوب برای خدمت رسانی به مردم دارد و می‌تواند بسیار در همکاری با ثبت اسناد و املاک بسیار فعالیت داشته باشد.

وی در خصوص ارائه نقشه توسط مراجعین به شهرداری‌ها به منظور شروع فعالیت‌های ساختمانی اظهار کرد: پیش تفکیک لازمه انجام امور و پایان‌کار هم مستلزم نقشه صحیح و درست است، لذا این موضوع باید در تمامی مراحل ساخت و ساز مورد توجه باشد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه صدور سند مالکیت آپارتمان باید با پایان کار منطبق باشد، تصریح کرد: اجرای این امر مستلزم همکاری سه جانبه شهرداری، سازمان ثبت اسناد و املاک و سازمان نظام مهندسی است؛ لذا باید بر اساس بخش‌نامه، جلسه سه جانبه برگزار و از نقشه‌های پیش تفکیک مهندسان سازمان نظام مهندسی استفاده گردد و همان فرد به عنوان نقشه‌بردار به مراجعین جهت برداشت تفکیکی و ارائه نقشه به ادارات ثبت اسناد معرفی گردد. طبیعتا این امر از سرگردانی مراجعین و همچنین در کاهش هزینه‌های متقاضیان بسیار موثر خواهد بود.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان خراسان شمالی نظارت بر امور و اقدامات را یکی از الویت‌های کاری دانست و ادامه داد: مطابق مقررات وضع شده، مسئولیت ناشی از ارائه نقشه‌ها با نقشه‌بردار سازمان نظام مهندسی است، اما این موضوع دلیل نمی‌شود که نظارت را رها کرده و به بازرسی‌ها کم توجهی گردد.

وی با اشاره به تصویب قانون پیش فروش آپارتمان و آیین نامه آن، تنظیم قرارداد برای پیش فروش آپارتمان در بنگاه‌های معاملاتی املاک را تخلف و منجر به پیگیری قضایی دانست.

حاجی پور در ادامه گفت: با توجه به کمبود نیرو در ادارات ثبت و با انعقاد تفاهم نامه‌های مربوطه و برون سپاری و واگذاری بخشی از خدمات ثبت اسناد واملاک در قالب نقشه برداری به سازمان نظام مهندسی، خوشبتانه این سازمان کمک شایانی به ادارات ثبت اسناد و املاک و همچنیین ارائه خدمات به مراجعین داشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *