تذکر رهبر انقلاب به رئیس جمهور: رفع تحریم‌ها نه یک روز،بلکه چهار سال عقب افتاده!

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی روز چهارشنبه با اعضای ستاد بزرگداشت سالگرد سپهبد شهید سردار سلیمانی و خانواده آن شهید والامقام، دیدار داشتند و  در این دیدار چهار توصیه به مسئولان و ملت ایران کردند که شاید بتوان دو توصیه «حفظ اتحاد ملی» و «خنثی‌کردن تحریم‌ها همزمان با تلاش برای رفع تحریم» را تذکرات مهم و جالب رهبر انقلاب به دولتمردان دانست.

دو روز قبل، آقای روحانی در نشست خبری خود گفته بود  که رفع تحریمها را حتی یک روز نباید عقب بیندازیم. مقام معظم رهبری در این باره اشاره کردند که رفع تحریم‌ها باید صورت بگیرد، اما این موضوع نه یک روز، بلکه ۴ سال است به‌خاطر بدعهدی آمریکایی‌ها به تأخیر افتاده است، معنای این حرف آن است که کسی مخالف رفع تحریم‌ها نیست، اما مهم‌تر و واقعی‌تر، ضرورت برنامه‌ریزی برای خنثی‌سازی تحریم‌هاست که ابزار آن در داخل کشور موجود است و نیاز به دل بستن به بیگانگان نیست.

جمهوری اسلامی ایران که قریب به چهل سال انواع تحریم‌ها را به خود دیده، اکنون به یک نوع همزیستی با تحریم‌ها رسیده است که می‌تواند فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم را در خود هضم کند و از بین ببرد ولی میزان موفقیت در تقابل با تحریم تا حد بسیار زیادی بستگی به این دارد که رویکرد دولت و مسئولین در تقابل با تحریم چگونه باشد.

رهبر انقلاب در ادامه فرمایشات خود و در توصیه دیگری بر «حفظ اتحاد ملی» تأکید کرده و گفتند: مسئولان نباید این اتحاد و هم‌صدایی مردم را از بین ببرند و ملت را تکه‌تکه کنند، بلکه باید هر سه قوه به‌ویژه رؤسای آنها با هم‌افزایی و همکاری، اتحاد ملی را روزبه‌روز تقویت کنند.

رهبر معظم انقلاب می‌گویند: اتّحاد ملّی را حفظ کنید. کشور ما احتیاج به اتّحاد دارد؛ اتّحاد ملّت ایران. ملّت ایران در خیلی از امور صدایشان صدای واحد است، خواستشان خواست واحد است، امّا مسئولان می‌توانند این را از بین ببرند. مسئولین کشور مراقب باشند که این اتّحاد را زیاد کنند. سه قوّه با همدیگر کار کنند و هم‌افزایی کنند؛ مخصوصاً رؤسای سه قوّه. اگر چنانچه این هم‌افزایی، این اتّحاد، این همکاری انجام بگیرد، مطمئنّاً این اتّحاد ملّی روز‌به‌روز قوی‌تر خواهد شد. خب، در مذاکره، اختلافاتی وجود دارد، یا ممکن است وجود داشته باشد؛ با مذاکره این اختلافات را حل کنید. مگر شما نمی‌گویید با دنیا مذاکره کنیم؛ خیلی خب، چطور با دنیا می‌شود مذاکره کرد، با عنصر داخلی نمی‌شود مذاکره کرد؟ خب، بروید مذاکره کنید، حل کنید. بعضی از حرفهایی که آدم این روزها می‌شنود، حرفهای اختلاف‌افکنی است، حرفهای وحدت‌آفرین نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *