افتتاح نخستین مورت کورت جرایم اقتصادی

سید حجت‌الله علم‌الهدی رئیس پژوهشگاه قوه قضائیه در مراسم افتتاحیه موت کورت جرایم اقتصادی اظهار کرد: یکی از مأموریت‌های ما این است که پل ارتباطی بین دادگستری و دانشگاه‌ها باشیم.

وی افزود: تلاش ما این بوده است که به عنوان یک نهاد علمی و قضائی فاصله بین دانشگاه و دادگستری را کم کردیم.

رئیس پژوهشگاه قوه قضائیه گفت: مورت کورت اقتصادی یعنی شبیه سازی دادگاه‌های اقتصادی، که در این دوره خود قوه قضائیه برگزار کننده است.

علم الهدی بیان کرد: ۴۸ کارگاه و دوره آموزشی برگزار کردیم که بیش از هزار نفر در این کارآگاه‌ها شرکت کردند و تجارب قضائی خود را به اشتراک گذاشتند.

وی گفت: قوه قضائیه تا کنون به دنبال شبیه سازی دادگاه‌ها نبوده و امیدواریم بتوانیم با این مورت کورت گامی نو در این زمینه برداریم.

همچنین در این جلسه سید مهدی جوادی اظهار کرد: دادگاه‌های شبیه‌ سازی نقش بسزایی در ارتقای دانش تخصصی و مهارتی جامعه حقوقی دارد و از همین رو پژوهشگاه قوه قضائیه برای نخستین بار در سراسر کشور تصمیم به برگزاری مسابقات شبیه‌سازی دادگاه‌های جرایم اقتصادی گرفته است.

رئیس مرکز نوآوری و آموزش پژوهشگاه قوه قضائیه ادامه داد: قریب به ۶۰ سال است که در سیستم‌های آموزشی نوین جهان مانند آکسفورد و کمبریج، هر ساله مسابقاتی تحت عنوان موت‌کورت یا همان دادگاه‌های شبیه سازی برگزار می‌شود و با توجه به اهتمام دستگاه قضائی جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با جرایم اقتصادی، مرکز نوآوری و آموزش پژوهشگاه قوه قضائیه برگزاری مسابقات جایزه بزرگ موت کورت اقتصادی را در دستور کار قرار داده است.

جوادی با بیان اینکه این مسابقات به صورت سالانه برگزار می‌شود گفت: در مسابقات دادگاه‌های شبیه‌سازی یک پرونده فرضی در اختیار تیم‌های شرکت‌کننده قرار می‌ گیرد. این تیم‌ها در مقابل تیم قضات که از اساتید برجسته حقوق کشور هستند یک مرتبه در مقام دادستان و یک مرتبه نیز در مقام وکیل مدافع متهمان فرضی، قرار می‌گیرند و دانش و معلومات حقوقی خود را ارائه می‌کنند. البته به طور طبیعی در کنار دانش و معلومات حقوقی، نحوه ارائه و مسائل روانشناختی مانند اعتماد به نفس و تسلط به خود، برای موفقیت در چنین شبیه‌سازی ضروری است و هر کدام از این موارد دارای نمره هستند.

وی توضیح داد: در نخستین مسابقات دادگاه شبیه‌ سازی جرایم اقتصادی، بازسازی پرونده‌ های واقعی محور قرار گرفته است. با توجه به اینکه موضوع ضمانت نامه‌ های بانکی بخش قابل توجهی از پرونده‌ های حوزه جرایم پولی و بانکی ما را تشکیل می‌ دهد محوریت پرونده موت کورت، جرایم شکل گرفته از طریق اخذ ضمانت‌ های بانکی است.

به گفته جوادی، تیم طراحی پرونده نیز شامل تیمی متشکل از قضات مجتمع ویژه رسیدگی به جرایم اقتصادی و وکلای حاضر در پرونده‌ های این رسیدگی شده در این مجتمع خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *