اسناد خود را چگونه تنظیم کنیم که امکان جعل در آن‌ ها کاهش یابد؟

 

راهکارهای کاهش جعل در نوشته:

جعل به روش‌ های مختلفی واقع می‌ شود. یکی از رایج‌ ترینِ این روش‌ ها، «الحاق» یعنی اضافه شدن عدد، حرف، کلمه یا سطری به سند می‌ باشد. رعایت نکات زیر می‌ تواند امکان الحاق در اسناد را کاهش دهد:

۱/بین آخرین سطر سند با امضا، مهر یا اثر انگشت فاصله نگذارید و این علامت‌ ها را بدون هیچ فاصله‌ ای بعد از آخرین سطر سند یا نوشته درج کنید.

۲/ابتدا و انتهای جملات را با علامت‌ های مخصوص مانند نقطه یا خطوط مورب کاملاً ببندید.

۳/نگذارید فاصله‌ ی بیهوده و غیر ضروری میان متن اصلی و حاشیه‌ های کاغذ باقی بماند.

۴/سعی کنید متن را بدون خط‌ خوردگی تنظیم کنید و اگر ضرورتاً خط خوردگی ایجاد شد، در ذیل سند محل خط‌ خوردگی را با ذکر شماره سطر و کلمات قبل و بعد آن مشخص نمایید.

۵/مقدمه، متن اصلی، پایان و نتیجه‌ گیری متن سند را به‌ صورت کاملاً واضح، روشن و بدون ابهام تنظیم کنید.

۶/اگر سندی ضمیمه‌ ی سند اصلی (که در حال تنظیم آن هستید) شده است، مشخصات کامل آن را در متن سند اصلی قید کنید.

۷/اگر سند را در چند برگه تنظیم کرده‌ اید، زیر همگی این برگه‌ ها را امضا کنید.

۸/با استفاده از کاربن یا فتوکپی، از سند اصلی نسخه‌ ی اضافی تهیه کنید تا نزد افراد ذی‌ نفع بماند.

۹/تشخیص الحاق و تغییر در نوشته‌ هایی که با قلم و جوهر یا قلم خود نویس تنظیم شده باشد، بسیار راحت‌ تر از اسنادی است که با خودکار تنظیم می‌ شود. همچنین اگر این نوشته‌ ها با کمک مواد شیمیایی محو شده باشد، ظهور آن‌ ها راحت‌ تر از نوشته‌ هایی خواهد بود که با خودکار تنظیم شده است. از این رو توصیه می‌ شود که اسناد بسیار مهم خود را با قلم و جوهر یا قلم خودنویس تنظیم کنید.

راهکارهای کاهش جعل امضا و مُهر:

۱/هر قدر امضا‌ی شما پیچیده‌ تر و همراه با حروف، کلمات یا اعداد بیشتری باشد، امکان جعل و تقلید آن کمتر است و اگر هم جعل شود، امکان تشخیص جعلی بودن آن بیشتر خواهد بود. اگر به‌ علت کم‌ سوادی یا بی‌ سوادی چنین امکانی ندارید، به‌ جای امضا از اثر انگشت یا مُهر استفاده کنید.

۲/امضاهای خود را به شکل خطوط مُدَوَّر (دایره‌ ای) و در جهت خلاف گردش عقربه‌ های ساعت تنظیم کنید.

۳/مقابل اشخاص ناشناس و غیرقابل اعتماد، نامه‌ ها و اسناد خود را امضا نکنید تا امکان تقلید امضا برای آن‌ ها به وجود نیاید.

۴/امکان جعل و تقلید امضاهایی که به عنوان پاراف (تأیید) در نسخه‌ ی آخر نامه‌ های اداری درج می‌ شود، زیاد است. با توجه به اینکه این پاراف‌ها حکم امضا را دارند، در درج آن‌ها مانند درج امضا بسیار دقت کنید.

۵/اگر برای خود یا شرکت‌ خود سفارش ساخت مُهر داده‌ اید، توجه داشته باشید که هرچه متن مُهرتان پیچیده‌ تر بوده و ریزه‌ کاری بیشتری داشته باشد، خطر جعل آن کمتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *