اجرای فرایند پرونده الکترونیک قضایی در دادگستری استان خراسان رضوی

علی ثابتی، معاون آمار و فناوری اطلاعات دادگستری خراسان رضوی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان ضمن تشریح اقدامات مؤثر مجموعه قضایی در راستای الکترونیکی کردن فرایند‌های قضایی اظهار کرد: رشد فزاینده فناوری اطلاعات و ارتباطات این فرصت را برای مدیران عالی سازمان ایجاد کرده تا بتوانند تغییرات بنیادی در ساختار‌های اداری و فرآیند‌های اداری ایجاد کرده و شاهد چالاک سازی و چابک سازی سازمان جهت رسیدن به اهداف عالی سازمانی خود باشند.

معاون آمار و فناوری اطلاعات دادگستری خراسان رضوی ادامه داد: در این راستا، ارائه خدمات سازمان به شکل تمام الکترونیک از ابزار‌های جدیدی است که در دسترس مدیران سازمان قرار گرفته است؛ اما بهره برداری کامل از مزایای این ابزار منوط به توانمندسازی تمامی اجزاء فرآیند کاری مورد نظر است.

وی افزود: یکی از فرآیند‌هایی که امروزه قوه قضاییه با آن درگیر است و جهت بهبود آن در حال تلاش است؛ فرآیند الکترونیکی سازی پرونده‌های قضایی است و تلاش‌های زیادی در این زمینه تاکنون صورت پذیرفته است، در حال حاضر این فرآیند به صورت نیمه الکترونیک و نیمه دستی انجام می‌شود؛ درحالیکه در شروع فرایند، ایجاد پرونده‌ها و ثبت اطلاعات آن‌ها در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی به صورت الکترونیک انجام می‌شود و به شکل الکترونیک نیز به کارتابل قاضی ارجاع ارسال می‌گردد و تشکیل پرونده برای شعبه نیز بصورت الکترونیکی است.
 
بیشتر بخوانید:
ثابتی تصریح کرد: در بخش‌هایی از ادامه فرایند و در جریان رسیدگی شعب به پرونده‌ها مسائلی همچون چاپ مستندات کاغذی، تشکیل پرونده کاغذی، صدور دستورات کاغذی، ذخیره سازی پرونده‌ها در پوشه‌های فیزیکی صورت می‌پذیرد.

معاون آمار و فناوری اطلاعات دادگستری خراسان رضوی اذعان کرد: در این راستا و با توجه به تدابیر اتخاذ شده و آماده سازی زیرساخت‌های لازم، هم اکنون طرح اجرای تمام الکترونیک فرایند پرونده الکترونیک قضایی و حذف کامل نگهداری پوشه‌ها و مستندات کاغذی پرونده‌ها در دادگستری استان خراسان رضوی در دست اجرا قرار گرفته و در فاز اولیه شش دادخواست در این فرآیند قرار داده شده اند و در آینده‌ای نزدیک نیز این تعداد به ۴۰ عنوان دادخواست خواهد رسید.

وی عنوان کرد: امید است تا در سایه تلاش همکاران قضایی و اداری بتوانیم شاهد افزایش روزافزون خدمات الکترونیک قضایی درون سازمانی و برون سازمانی باشیم.

ثابتی با اشاره به برخی از مزایای طرح تمام الکترونیک پرونده الکترونیک قضایی افزود: کاهش هزینه‌ها (صرفه جویی کاغذ، عدم استهلاک پرینتر، کاهش هزینه برق، حذف پوشه، حذف کمد‌های بایگانی، آزادسازی فضای کمدها، حذف فضای بایگانی راکد، حذف مشکل آرشیو الکترونیکی مجدد اسناد) نگهداری و حفظ امنیت پرونده‌های فیزیکی و مستندات کاغذی آن‌ها و کنترل دسترسی عوامل غیرمجاز، افزایش سرعت سیستم به دلیل عدم نیاز به اسکن بعضی دست نویس‌ها و افزایش حجم و بهبود کارایی، از جمله فواید اجرای این طرح است.

وی در پایان گفت: بر اساس دستور ریاست دادگستری استان خراسان رضوی، کمیته‌ای شامل معاونت‌های آمار و فناوری اطلاعات، مالی پشتیبانی و منابع انسانی و حفاظت اطلاعات به منظور کمک به ارتقاء وضعیت فرآیند مذکور در استان خراسان رضوی تشکیل شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *