آنسیترال چیست؟

یونیسترال یا آنسیترال که مخفف کلمه(United Nations Commission on International Trade Law) ،کمیسیون حقوق تجارت بین‌الملل سازمان ملل متحد است که در ۱۷ دسامبر ۱۹۶۶ در جهت بهبود و توسعه ساختارهای حقوقی تجارت بین الملل تأسیس شد.

مهمترین ماموریت آنسیترال یکسان سازی و نوسازی حقوق تجارت بین الملل از طریق ابزارهای قانونگذاری و غیر قانونگذاری در موضوعات گوناگون حقوق تجارت بین الملل می‌باشد.

اعضای آنسیترال

اعضای آنسیترال در سال ۲۰۱۷ به ۶۰ عضو افزایش یافته‌ است. ترکیب و تعداد اعضا در آنسیترال، به گونه ای است که تضمین شود مناطق جغرافیایی گوناگون و نظام‌های اقتصادی و حقوقی اصلی جهان، در این کمیسیون، نماینده دارند. بر این اساس، ۶۰ کشور عضو از کشورهای آفریقایی، آسیایی، اروپای شرقی، آمریکای لاتین و ۱۴ کشور از گروه کشورهای اروپای غربی و دیگر کشورها می‌باشند.

وظایف آنسیترال

– برقراری هماهنگی و کمک به کار سایر سازمانها
– فعالیت‌های قانونگذاری و قاعده سازی
– فعالیت‌های اطلاع‌رسانی برای حمایت از هماهنگ سازی حقوقی
– کمک به اصلاح حقوقی و دادن کمک تخصصی

روش های اتخاذی این نهاد را می توان به سه دسته کلی تقسیم کرد: قانونگذاری، قراردادی و تبیینی. از جمله ابزارهای هماهنگ سازی و متحدالشکل سازی این سازمان عبارت اند از: کنوانسیون ها، قوانین نمونه و راهنمایی های حقوقی.

اسناد مهم آنیسترال

کمیسیون حقوق تجارت بین­ الملل سازمان ملل متحد (موسوم به آنسیترال) نقش مهمی در توسعه و ترویج داوری بین المللی خصوصاً هماهنگی و یکنواختی در قواعد و مقررات ایفا کرده است. آنسیترال تاکنون چهار سند مهم در مورد داوری بین­ المللی تهیه و تصویب کرده است.

۱- در سال ۱۹۷۶ قواعد داوری

۲- در سال ۱۹۸۵ قانون نمونۀ داوری تجاری بین ­المللی؛ و داوری

۳- در سال ۲۰۱۳ قواعد شفافیّت در داوری‌های سرمایه گذاری

۴- در سال ۲۰۱۴ پیش نویس “کنوانسیون راجع به شفافیت در داوری های مبتنی بر معاهده بین دولت و سرمایه گذار (خصوصی)” موسوم به کنوانسیون موریس در باره شفافیت که از مارس ۲۰۱۵ برای امضای کشورها مفتوح است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *